Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi için Kazakistan’da

İHA

Türk Devletleri Teşkilatı’nın 10. Zirvesi, Kazakistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Başkent Astana’da düzenlenecek olan zirveye, Cumhurbaşkanı da katılacak.

Bu kapsamda da Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2-3 Kasım’da ‘Türk Devri‘ temasıyla düzenlenecek olan zirveye katılmak üzere sabah saatlerinde Ankara’dan özel uçak ‘TC-TUR‘ ile Kazakistan’a hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Esenboğa Havalimanı’ndan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz uğurladı.

Astana’ya ulaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Kazakistan’ın başkenti Astana’ya ulaştı. Erdoğan’ı taşıyan özel uçak “TC-TUR” Astana Havalimanı’na indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 Kasım’da katılımcılara hitap edecek

Teşkilatın dönem başkanlığının Özbekistan’dan Kazakistan’a devrolunacağı zirvede liderler, teşkilat bünyesinde iş birliğinin daha da ilerletilmesine yönelik çalışmaları ele alacak.

Liderlerin güncel küresel ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunacakları 3 Kasım’daki oturumda katılımcılara hitap edecek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderlerle ikili görüşmeler de gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Zirveye, Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan’ın yanı sıra gözlemci sıfatıyla Türkmenistan ve Macaristan katılacak.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx