SODAP’tan Maçoğlu’na ret

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) ardından Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinden SODAP da (Sosyalist Dayanışma Platformu), Mehmet Fatih Maçoğlu’nun Kadıköy adaylığını desteklemeyeceklerini duyurdu.

Yayınladığı açıklamayla Maçoğlu kararına katılmadığını belirten SODAP, Türkiye Komünist Partisi’ne (TKP) sert eleştirilerde bulundu. TKP’nin son dönemde izlediği politikayı “gerici” olarak niteleyen SODAP’ın açıklaması şöyle:

“Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu’nun TKP listesinden Kadıköy Belediye Başkanlığı’na aday olmasına SODAP olarak destek vermeyeceğiz.Bu girişimi, TKP’nin “CHP’den ve DEM Parti’den bağımsız bir sol odak inşa etme” olarak formüle ettiği gerici politik tutuma meşruiyet kazandırmaya yönelik bir hamle olarak değerlendiriyoruz. Türkiye devrimci komünist hareketinin doğuş konağı olan tarihsel TKP’nin ismini kullanmayı bir politik oportunizmle başarmış bir grup olma dışında kendisini bütünüyle anti-devrimci, anti-enternasyonalist bir konuma yerleştirmiş olan bir hattın temel olarak Kemalizmle ve dolayısıyla CHP’yle bir derdinin olmadığı ortadadır. Bu taktiğin gerici içeriği Kürt Özgürlük Hareketiyle Türkiye Devrimci Hareketi arasında gelişen stratejik tarihsel ittifakın karşısında konumlanmayı temel zemin olarak tarif etmiş olmasıdır.

‘EN GENİŞ BİRLİKTELİĞİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

“Sol Kemalizmin bu güncel yorumunun çeşitli düzen içi mihraklardan destek ve onay alabilmek adına böylesi bir hatta demirlemesi kendisi açısından makuldür ancak devrimci hareketin desteğini hak eden hiçbir öz barındırmamaktadır. Sol Kemalizmin kendisini “sosyalist-komünist odak” olarak lanse etmeye, enternasyonalist devrimci hareketi neredeyse “sola” dışarlak bir varlık olarak tarif etmeye çalışma cüretinin komünistler açısından başat bir ideolojik mücadele başlığı olması gerekirken kimi devrimci geleneklerin bu tutuma meşruiyet kazandırma çabaları anlaşılmazdır. Teorik mirasının belki de en önemli boyutu, eksik ve abartılı yönlerine rağmen öncü bir Kemalizm eleştirisi olan Kaypakkaya’nın takipçilerinin bu girişimde rol alması ise çok daha şaşırtıcıdır. Bu tabloyu devrimci ve sosyalist hareketlerimizin içinde bulunduğu krizin güncel ve absürt bir tezahürü olarak okumaktayız. SODAP olarak faşizme karşı devrimci demokrasi güçlerinin en geniş birlikteliğini savunmaya devam edeceğiz. Ancak bu kararlılığımız, halk güçleri arasında karşıtlıkları derinleştirmeyi temel düstur edinmiş girişimleri gözü kapalı destekleyeceğimiz anlamına gelmemektedir. Yaşasın İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği ve Eşitliği! Yaşasın Devrimci Dayanışma!”

Ne olmuştu?

2014’te Ovacık, 2019’da Dersim Belediye Başkanı seçilen Mehmet Fatih Maçoğlu, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden İstanbul’un Kadıköy ilçesinde aday oldu. TKP listesinden aday gösterilecek Maçoğlu’na TİP de destek vermeyeceğini açıklamıştı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, “Bize herhangi bir şey sorulmadı. Telefonla bile nezaketen görüşümüz alınmadı” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir