Milyar dolarlık imza: Türkiye’den tarihi silah anlaşması geliyor

Haber7

Türkiye ve Nijerya arasındaki savunma sanayii işbirliği gidererek artıyor. 

Türkiye, kısa süre önce Nijerya’ya 2 adet T129 ATAK helikopterinin teslimatını gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz hafta da Nijerya Hava Kuvvetleri’ne ait Türk Havacılık ve Uzay Sanayii üretimi T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin test edildiği görüntüler paylaşılmıştı. 

Nijerya Savunma Bakanı Hon Mohammed Badaru, 24 Kasım’da Lagos’da bulunan Caverton Bakım Onarım ve Revizyon (MRO) Tesisini ziyaret ederek Nijerya Hava Kuvvetleri’nin bazı varlıklarının revizyonunu inceledi.

İMZA ATILDI

Military News Nigeria’nın haberine göre, Savunma Bakanı Badaru’nun Lagos’taki Caverton MRO’yu ziyareti sırasında Savunma Bakanlığı ve Türk ortaklar arasında askeri teçhizat üretimi İHA montajı gibi konularda işbirliğini ön gören Savunma Yasası’nın imzalandığını açıkladı.

Öte yandan Badaru “Çok yakında 6 adet T-129 ATAK Taarruz Helikopterinin Türkiye’den gelmesini bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

  • Bu gelişmeler ışığında uzmanlar Türkiye ve Nijerya arasında milyar dolarlık bir anlaşmanın yakında imzalanmasını bekliyor.

MASADADAKİ AKSUNGUR DETAYI

Bu ziyaret kapsamında, Bakanın masasındaki TUSAŞ AKSUNGUR SİHA maketi ise dikkat çekti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir