İstanbul İçin Kabus Senaryosu! Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Haritada Görünmeyen Faylar 500’ün Üstünde, Deprem 7’yi Geçecek…

Türkiye’nin aktif fay hattı haritasında güncellemeye gidildi.

6 Şubat depremleri sonrası yeni faylar belirlenirken 1990’lı yılların başında 150 olan fay sayısı 500’ün üzerine çıktı.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan güncel haritayı yorumlayan Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Marmara bölgesi için olası senaryoyu anlattı ve “İstanbul depremi yaklaşıyor” dedi.

NTV’nin haberine göre haritada fay izi olmayan yerlerde bazı depremlerin olduğunu işaret eden Ersoy, “5,5 büyüklüğünden büyük deprem oluşturabilir fay parçasının 150 olduğunu sanıyorduk. Bu 2012’lerde bakıldı ki 500’e yaklaştı. Şu an günümüzde anlıyoruz ki 500 değil çok daha fazla” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL DEPREMİ YAKLAŞIYOR”

Beklenen İstanbul depremi için uyarılarda bulunan Ersoy, “Marmara Denizi’nin içerisinde 2 büyük fay biliyoruz” dedi.

“Saros Körfezi’ne kadar giden oradan Tekirdağ’a geçen 1912 depremi ve İzmit Körfezi’nde Kocaeli depremi var.” diye konuşan Ersoy, ikisi arasında bir sismik boşluk olduğundan söz etti ve bu iki fay arasında mutlaka bir deprem olacağının altını çizdi.

Depremin tarihini tam bilmediklerini ancak yaklaştığını dile getiren Ersoy, “Büyüklüğü de 7’yi geçecek. En kötü senaryomuz da 7,5 büyüklüğünde bir deprem” dedi.

Ersoy, depremin sadece İstanbul’u etkilemeyeceğini Marmara bölgesini hatta Türkiye’yi etkileyip kıtalararası bir sorun yaratabileceğini de sözlerine ekledi.

İZMİR İÇİN KRİTİK UYARI

Ersoy, Ege bölgesiyle ilgili deprem beklentisini de güncel fay haritasına göre değerlendirdi.
İzmir üzerinden örnek veren Ersoy, şöyle devam etti:

“Denizinde karasında, kuzeyinde, güneyinde her yerde fay var. Bu fayların hepsi de 6’nın üzerinde. 6.5’a varabilecek deprem oluşturma kapasitesine sahip. Manisa, Kütahya, Muğla, Balıkesir, Bursa, Çanakkale… 1970’den beri bu bölgede büyük bir deprem yok. Tarihte büyük depremler var be gelecekte bu depremler mutlaka tekrarlanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx