iPhone 15 Modelleri İçin Fiyat Tahmini Geldi: Ne Kadar Olacak?

Apple’ın iPhone 15 serisini piyasaya süreceği eylül ayındaki lansmanı heyecanla bekleniyor Analistler, Pro modellerinin mevcut modellerden daha pahalı olabileceğini ve Pro Max’in bir önceki modele göre 100 ila 200 dolar daha pahalı olabileceğini tahmin ediyor.

iPhone 15 ne kadar olacak?

İngiliz bankası Barclays’in analistlerinden Tim Long’a göre, Apple’ın gelecek iPhone 15 Pro modellerinin mevcut modellerden daha pahalı olması kuvvetle muhtemel. Daha önce de yeni ürünlerde fiyat artışı olacağına dikkat çeken Long, yeni fiyat iddiasına Asya’daki tedarik zinciri şirketlerine danıştıktan sonra ulaştığını belirtiyor. 

Söylentiler, iPhone 15 Pro’nun 14 Pro’dan 100 dolara kadar daha yüksek fiyatlandırılacağı iPhone 15 Pro Max’in ise 14 Pro Max’ten 100 ila 200 dolar daha pahalı olabileceği yönünde. 15 ve 15 Plus’ta ise fiyatların geçmiş yıllara kıyasla sabit kalacağı düşüncesi hakim.

iPhone 15 fiyat listesi

Long’un tahminlerine göre, iPhone 15 serisinin ABD’deki fiyatlandırması şu şekilde olabilir:

  • iPhone 15: 799 dolar 

  • iPhone 15 Plus: 899 dolar

  • iPhone 15 Pro: 1.099 dolar

  • iPhone 15 Pro Max: 1.299 dolar

Artışının sebebi maliyet olarak görülüyor

İddialara göre iPhone 15 Pro Max, periskop teknolojisine sahip üst düzey bir telefoto lens ile gelecek ve bulanıklık olmadan 5-6x yakınlaştırmaya izin verecek. iPhone 15 Pro’nun ise bu özellikten yoksun olabileceğini öne sürülüyor. Özelliklerdeki fark yüzünden Pro Max’in malzeme fiyatına yaklaşık 50 dolarlık eklemeye yapılacak.

Kesinleşmiş fiyatlar henüz belli değil

Yeni iPhone’lar için yapılan fiyat tahminlerinin kesin olmadığını hatırlatalım. Örneğin, geçen yıl Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone 14 Pro modelleri için fiyat artışları öngörmüştü ancak bu modeller önceki nesille aynı fiyatlara sahip oldu.

Pro modelleri için söylenen diğer özellikler arasında USB-C bağlantı noktası, titanyum çerçeve, eylem düğmesi, daha hızlı A17 Bionic çip, ekran çevresinde daha ince çerçeveler, Wi-Fi 6E desteği, artırılmış RAM ve yükseltilmiş Ultra Geniş Bant çipi yer alıyor. Bu yeni özellikler enflasyon ile birleştiğinde potansiyel fiyat artışlarını haklı çıkarabilir. 

Bu artışlar gerçekleşirse, sırasıyla 999 dolar ve 1.099 dolar olarak fiyatlandırılan iPhone X ve iPhone XS Max’ten bu yana üst düzey iPhone modellerinde ilk kez bir fiyat artışı yaşanmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx