Duygusal Zekası Yüksek Olanların Asla Kullanmadığı 7 Cümle

1. “Ben değişmiyorum. Ben buyum.”

Duygusal zeka, öğrenip büyüdükçe zaman içinde değişebilme yeteneğiyle ilişkilidir.

Düşük duygusal zekaya sahip insanlar genellikle daha katıdırlar ve değişim ya da gelişme çabalarına karşı mücadele ederler. Güçlü inançlar önemlidir, ancak yeni olasılıklara açık olmak da önemlidir.

Bunun yerine ne söylenebilir: “Söyledikleriniz hakkında daha fazla düşünmem gerekiyor. Duyulması zor olsa bile kendimle ilgili geri bildirimlere açık olmak istiyorum.”

2. Nasıl hissettiğin umurumda değil

Başkalarının duygularını bariz bir şekilde göz ardı etmek, düşük duygusal zekanın bir işaretidir.

Başkalarına karşı empati eksikliği, özellikle de zor bir dönemden geçtiklerinde, karşılıklı yarar sağlayan, destekleyici ilişkiler geliştirmeyi zorlaştırır.

Bunun yerine ne söylenebilir: “Üzgün ​​hissettiğini duyduğuma üzüldüm. Şu anda sana nasıl yardımcı olabilirim?”

3. Böyle hissetmem senin hatan

Güçlü duygusal zekaya sahip insanlar, duyguları nedeniyle dış dünyayı suçlamazlar. Duygularının, içinde bulundukları koşulları içsel olarak nasıl algıladıklarıyla bağlantılı olduğunu anlarlar.

Duygularımızın düzeltilmesi başkasının sorumluluğunda değildir. Bunlar kendimizi anlamak ve sınırlar koymak için bir fırsattır.

Bunun yerine ne söylenebilir: “Şu anda kendimi çok duygusal hissediyorum. Benim durumla ilgili kanaatim şu…”

4. Yanılıyorsun

Geri bildirim verildiğinde, duygusal açıdan zeki insanlar nüansları aramak için çaba göstereceklerdir.

Aşırılıklara takılıp kalmak yerine, diğer kişinin yaşadığı deneyimi anlamaya daha çok odaklanırlar.

Bunun yerine ne söylenebilir: “Olayları sizin gördüğünüz gibi görmesem bile sizin bakış açınızı duymak istiyorum. Neden böyle hissettiğini anlamama yardım edebilir misin?”

5. Deli olmayın

Başka birinin deneyimini aşırı tepki vermeden veya kişisel algılamadan duyabilmek, duygusal zekanın önemli bir işaretidir. Bu, yüksek bir kişisel farkındalığa ve öz saygıya sahip olduğunuz anlamına gelir.

Bunun yerine ne söylenebilir: “Şu anda gerçekten mücadele ettiğini anlıyorum. Her ne kadar bana kızdığını duysam da tepkinin benim şu anda yaptığım şeyden çok geçmişinle ilgili olduğunu düşünüyorum. Bunun doğru olduğunu mu düşünüyorsun?”

6. Seni affedemem

Duygusal açıdan zeki insanlar kendilerini başka birinin yerine koyabilirler. Bu onları, daha az güvende olan birine kıyasla, algılanan herhangi bir hata için diğer kişiyi affetmeye daha açık hale getirir.

Bunun yerine ne söylenebilir: “Şu anda seni affetmekte zorlanıyorum. Ancak bu kırgınlığı ve öfkeyi bırakmak için aktif olarak çalışıyorum çünkü bunu onarabilmemizi ve ilerleyebilmemizi istiyorum.”

7. “Duygularınız mantıksız.”

Duygusal zekaya sahip insanlar duygularını sorgulayabilir, kendilerinin dışına çıkabilir ve düşüncelerinin rasyonel ve irrasyonel yönlerini analiz edebilirler.

Ayrıca, nereden geldiklerini tam olarak anlamasalar bile, diğer insanların duygularını kabul etme konusunda da iyidirler.

Bunun yerine ne söylenebilir: “Şu anda güçlü duygularınız olduğunu ve bunların geçerli olduğunu duydum. Neden böyle hissettiğinizi ya da bu duruma bakış açınıza katıldığınızı tam olarak anlamıyorum ama istiyorum. Bana daha fazlasını söyleyebilir misin?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir