Yeni güneş döngüsü uyduları Dünya’ya sürüklüyor

 Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Dünya etrafındaki manyetik alanı ölçen uyduları, alışılmadık derecede süratli bir formda atmosfere hakikat batmaya başladı. ESA’nın Swarm misyon yöneticisi Anja Stromme bahisle ilgili  “Son beş, altı yılda uydular yılda yaklaşık iki buçuk kilometre [1.5 mil] batıyordu. Lakin geçen yılın Aralık ayından bu yana neredeyse dalış yapıyorlar. Aralık ve Nisan ortasındaki düşüş oranı yılda 20 kilometre [12 mil] oldu” dedi.

Uydularda gözlemlenen bu düşüşün nedeni yeni güneş döngüsüne bağlanıyor. Güneş her 11 yılda bir, sakin ve fırtınalı geçen bir döngüsünü tamamlıyor ve yenisini başlatıyor. Gökbilimciler, Güneş’in resmen 25. döngüsüne Aralık 2019’da girdiğini belirtiyor.

Dünya’ya yakın yörüngede dönen uyduların her zaman uzay aracını yavaşlatan ve sonunda gezegene geri düşmelerini engelleyen sistemleri bulunmaktadır. Nedeni ise atmosferik sürüklenme nedeniyle uyduların atmosfere batmasıdır. Memleketler arası Uzay İstasyonu, 250 millik yörüngesini korumak için düzenli olarak barındırdığı sistemlerle hareket yapar.

Atmosferik sürükleme tıpkı vakitte Dünya’ya yakın çevreyi uzay çöplerinden arındırmaya da yardımcı olur. Bilim adamları, bu sürüklenmenin yoğunluğunun güneş aktivitesine bağlı olduğunu belirtiyorlar. Yeni güneş döngüsü ise uyduların daha süratli sürüklenmesine neden oluyor.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.