Türkiye’nin NATO’da taleplerini kabul ettirmesi dünyanın gündeminde: Türkiye’nin zaferi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı dörtlü görüşmede Türkiye, kararlı duruşundan taviz vermedi. NATO’ya üyelik için “Terör örgütleri ile bağınızı kesin” talebine karşı geri adım atan İsveç ve Finlandiya karşısında Türkiye, Madrid’de imzaladığı “Üçlü Muhtıra”da somut kazanımlar elde etti. Mutabakat, dünya basınında geniş yer buldu. İsveç ve Finlandiya basını, gelişmeyi sevindirici diye yorumlarken ödünler verildiğini kaydetti.

AÇIK BİR BAŞARI

İsveç devlet televizyonu SVT, “Türkiye’den İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine destek” başlığıyla duyurduğu haberde, “İsveç artık NATO’ya davetli” sözleri kullanıldı. SVT’nin tecrübeli siyaset yorumcusu Mats Knutson da “İsveç’in artık Türkiye’ye mühimmat ihraç etmeye hazır olduğunu beyan etmesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti için açık bir başarı” değerlendirmesinde bulundu. Aftonbladet gazetesi, “İsveç ve Türkiye, NATO konusunda anlaştı” başlığını kullanırken mutabakatın, İsveç’i NATO ittifakına davet edilen bir ülke statüsü verilebileceği manasına geldiği belirtildi.

‘TAVİZ VERDİK’ İTİRAFI

Sydsvenskan gazetesi, mutabakatı “Türkiye’nin evetine siyasi sevinç ve endişe” başlığı ile yorumladı. Ülkenin NATO üyeliğine vize almasını büyük muvaffakiyet olarak yorumlayan gazete, Anderson idaresinin Türkiye’ye mümkün odunlarından tasa duyulduğunu kaydetti. Finlandiya’nın önde gelen gazetelerinden Helsing Sanomat, “Erdoğan istediğini aldı” başlığı ile gelişmeyi duyurdu. Maaseudun Tulevaisuus gazetesi, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün “Türkiye Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştirakini destekliyor” kelamları ile muahedeyi duyururken, gazete hazırlanan momerendumun imzalanmasını ülke ismine “Utanç verici” olarak yorumladı.

TÜRKLER İSTEDİĞİNİ ALDI

Batı medyası, gelişmeyi “Türkiye’nin başarısı” olarak kıymetlendirdi. İngiliz Economist mecmuası, Madrid’deki NATO doruğunda, Türkiye’nin veto tehdidini kaldırması ile sonuçlanan muahedeyi “Erdoğan’ın zaferi” olarak yorumladı. Mecmua, “Recep Tayyip Erdoğan meskene zaferle dönüyor” manşeti attı. İngiliz Daily Telegraph, İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’yi ikna ettiğini yazarken, “Kaynaklar, Türk başkanın Madrid’deki görüşmelerden istediğini aldığını söyledi” sözleri kullanıldı. The Guardian gazetesi haberinde, “Kuzey ülkeleri kıymetli bir taviz vererek PYD ve YPG’ye dayanak sağlamayacağını teyit etti” tabirlerini kullandı. Mutabakat, Yunanistan’da da soğuk duş tesiri yarattı.

To Vima gazetesi, “İsveç ve Finlandiya Erdoğan baskısına yenildi” sözleri ile gelişmeyi duyurdu.

Arşiv

Avrupa’da gündem Türkiye

Alman Frankfurter Allgemeine gazetesi, “Erdoğan istediğini aldı” başlığıyla haberi servis ederken, Hollanda kamu yayın kuruluşu Nos, internet sitesinden, “Türkiye istediğini elde etti” tabirlerini kullandı. İtalyan Corriere della Sera gazetesi, Erdoğan’ın, İki ülkenin başkanlarıyla 4 saatlik toplantısı sonunda besbelli biçimde istediklerini elde ettiğini belirtti. Fransız Le Figaro da, “Türkiye, Finlandiya’ya ve İsveç’e NATO’nun kapısını açıyor” başlığıyla haberi okuyucularına servis etti. Tekrar Fransa’dan La Provence gazetesi internet sitesinde, Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in PKK’ya karşı iş birliğini kazandıktan sonra NATO’ya iştiraki desteklediğinin altı çizildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.