Türk Kızılay çocuklara “afetlere hazırlık eğitimleri” veriyor

Türk Kızılay Çocuk Programları Koordinatörlüğü, 6-18 yaş kümesi çocuklara yönelik afetlere hazırlık eğitimi verildiğini duyurdu.

Türk Kızılay’dan yapılan açıklamada, Save the Children Türkiye Ofisi Afetlere Hazırlık Planı iş birliğiyle oluşturulan projede, çocukların afetlere karşı farkındalıklarının arttırılması ve muhtemel afet sırasında ne yapmaları gerektiği konusunda eğitimlerin verildiği belirtildi.

2013’ten bu yana 4-18 yaş kümesi çocuklarla koruyucu/önleyici ve farkındalık yaratmaya yönelik psikososyal dayanak, çocuk müdafaa, toplumsal ahenk, gençlerin güçlendirilmesi ve eğitime dayanak faaliyetleri yürüten Türk Kızılay’ın, projeyle göçe maruz kalan çocukların ahenk problemlerini en aza indirmeyi, travmalarını atlatabilmelerine takviye olmayı, farklı kültürlerle birlikte yaşama şuurunu geliştirmeyi, şahsî gelişimlerine ve eğitime erişimlerini kolaylaştırmayı amaçladığı tabir edildi.

Şubatta başlayan iş birliği çerçevesinde, afetlere hazırlıklı olmanın, etrafta bulunan tehlikeleri ve riskleri saptamanın mümkün can ve mal kayıplarını azaltmada büyük kıymeti ve tesirinin olduğu şuuruyla 6-18 yaş kümesi çocuklarla okullarda ve faaliyet alanında bir ortaya gelinerek afetlere hazırlık eğitimlerinin verildiği aktarıldı.

Eğitimlerin Türkiye’de en sık karşılaşılan sarsıntı, sel, yangın/orman yangını ve heyelan afetlerinden ve bu afetlere hazırlık süreçlerinden oluştuğu, eğitime katılan çocukların doğal afetler için alınması gereken tedbirleri ve afet sırasında/sonrasında yapılması gerekenleri canlandırma, öykü anlatımı ve çizim teknikleriyle öğrendiği bildirildi.

Bugüne kadar 3 binin üzerinde çocuğun katıldığı eğitimlerin Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Mardin, Osmaniye ve Şanlıurfa’da uygulandığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.