Tarladan 1,5 liraya çıkan marul markette 7-8 lira

Marketlerde ve pazar tezgahlarında yüksek fiyatlarıyla gündeme gelen marullarda yeni mahsul satışa hazır. Eskişehir’in verimli topraklarına sahip tarlalarında yetişmiş vaziyette alıcısını bekleyen marulun bu sene olan fazla üretimi ise fiyatları tabana vurdu.

Üretici beklediği sayıları alamazken, toptancıların yeşilliğe talep göstermemesi fiyatları uygunca düşürdü. Tarlasındaki marulun 1,5 lira ettiğini söyleyen üretici ise marketlerde 7-8 liradan yapılan satışlara reaksiyon gösteriyor.

Yaşanan bu şekil sorunlardan ötürü yeşillik üreticisinin her geçen yıl daha da azaldığı belirtilirken, planlı üretim ve planlı satış tekrar gündeme geliyor.

“MARKETLERDE FİYATI 7-8 LİRA OLUYOR” TEPKİSİ

Tarlasında bekleyen marulun artan maliyetlerle birlikte 1,5 liraya satıldığını belirten çiftçi Kadir Yavaş, marketlerdeki etiketlerin 7-8 liraya kadar çıktığını söyledi.

Mevsim kaynaklı 10 gün kadar gecikmeyle birlikte zararın daha da arttığını belirten Yavaş, “Bu sene artan maliyetlerden ve çok ekimden ötürü marulların fiyatları umduğumuz üzere olmadı.

Şu an tarladaki maliyeti 1,5 lira ama marketlerde 7-8 lira olarak değişiyor. Bu da büyük bir kasvet oluşturuyor. Bizden 1,5 liraya çıkıyor, marketlerde 7-8 lira oluyor.

Pazarlar marketlere nazaran biraz daha ucuz. Vatandaşımız pazara yönelirse daha kârlı olur. Olağanda her sene Mayıs ayının sonlarına yanlışsız yetişen mahsuller bu sene Haziran’ın 5’ine kadar sarktı. Yaklaşık 10 günlük kaybımız var. Bunun da sebebi havalar oluyor” sözlerini kullandı.

“SENEYE EKİM AZALACAK”

Tüccarların geçmiş yıllardaki kadar tarlalara gelmediğini ve eserlerin piyasaya giremediğini belirten Üreticiler Birliği Lider Yardımcısı Mehmet Kırımlıoğlu, yeşillik üreticisinin önümüzdeki sene azalacağını söyledi. Bu sene tüccarların talep göstermemesinin tesirlerinin seneye göreceğimizi belirten Kırımlıoğlu, “Bizim en büyük sorunumuz ürünlerimizdeki pazarlama meseleleri oluyor. Buraya eskisi kadar tüccar gelmiyor. Pazarlamada zorlanıyoruz. Çiftçimizin malları alıcıya ulaşmıyor. Bu yüzden üretici birliği olarak üreticilerin mallarını toplayıp birliğimizden hallere gönderme gayretindeyiz.

Sezonun hava kaidelerinden ötürü geç gelmesi, başka bölgelerde olan hava serinliği öbür bölgelerde eserler yetişmedi. Ondan ötürü tüccarlar yok. Mallarımız da tarlalarda bekliyor, daha satılmadı. Bizde kendi çapımızda üreticilerle irtibata geçerek eserlerini paketleyip hallere gönderiyoruz. Geçen yılın satışlarına baktığımız vakit önemli bir talep olduğunu görüyoruz. Bu sene talep yok. Önümüzdeki günlerde de bu türlü olursa seneye yeşillik ekenler epey azalacak” dedi.

“HAL YASASI” ÇAĞRISI

Üretimin ve pazarlama sisteminin düzenlenmesi gerektiğini belirten Eskişehir Tepebaşı Ziraat Odası Lideri Süleyman Buluşan, çiftçinin güç durumda kaldığını belirterek şunları söyledi:

“Eğer 1 ay evvelki durumu konuşup şimdiki durumu kıymetlendirmek istersek nitekim içler acısı bir hâle gidiyoruz. Biz artık daima ağlayan oluyoruz. Bunun esas sebebi 1 ay evvel olan ve hala da marketlerdeki fiyatların yüksek seyretmesidir. Biz kendimizi anlatamıyoruz. Burası, Eskişehir’in Tepebaşı Bölgesi’ndeki her türlü eserin yetiştiği bir alandır.

Şu an marul, yeşillik, domates, hububat yetiştiriciliğiyle büsbütün merkezi bir yerdeyiz. Burada en hoş örnek, eserin yetişmiş olduğu ve yetişmekte olduğudur. Maliyetler demet başına 1,5 lira civarlarında seyrediyor. Maydanoz haricindeki tüm eserlerde sorun var.

Marketlerde bu fiyatların 5 misli uygulanmaya devam ediliyor. Bir an önce, Hal Yasası’nın düzenlenip, üretim pazarlama sistemi kurulmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.