Sümela’ya ziyaretçi akını: ‘Kaos var, tedbir alınmamış’

Trabzon’un Maçka ilçesinde 6 yıl sonra tüm alanları ziyarete açılan tarihi Sümela Manastırı’nda Kurban Bayramı tatili hasebiyle yoğunluk yaşandı. Çeşit rehberi Hamdi Yılmaz, “Sümela Manastırı tarihi günlerinden birini yaşıyor. 2,5 saatte manastıra çıkabildik” dedi.

Türkiye’nin değerli tarihi, turistik ve inanç yerlerinden olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği, UNESCO Dünya Miras Süreksiz Listesi’nde yer alan, Trabzon’un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastı, 6 yıl süren onarımın akabinde 1 Mayıs’ta ziyarete açıldı. Manastıra, 9 günlük Kurban Bayramı tatili hasebiyle yerli ve yabancı turistler akın etti.

Altındere Vadisi Ulusal Parkı’na giden ziyaretçiler, araçlarını Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin otoparklara 15 TL karşılığında mecburi bırakıyor. Bu sırada vazifeliler ile ziyaretçiler ortasında vakit zaman tartışmalar oluyor.

Sıraya girenler kişi başı 14 TL vererek bindikleri minibüslerle 2 kilometre uzaklıktaki manastıra taşınıyor. Minibüsten inenler orman içi yoldan 300 metrelik patikayı takip ederek manastırın girişine ulaşıyor.

ZİYARETÇİLER REAKSİYON GÖSTERDİ

Burada müze kartı olanlar, kısa süre bekleyerek manastırı ziyaret edebiliyor ancak kartı olmayanlar ise almak ya da kişi başı 125 TL olan giriş fiyatını ödemek için tek gişe önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Buradaki süreçlerini tamamlayanlar, bu defa de manastıra girebilmek için merdivenlerde sıraya giriyor.

Ziyaretin akabinde patika yoldan araç yoluna inenler, otoparka ulaşmak için dönüş sırasına giriyor. Tekrar minibüslere binenler otoparka taşınıyor. Ziyaretçiler, yoğunluk nedeniyle gişe ve minibüslerin yetersiz kaldığını belirterek reaksiyon gösterdi.

“ÇOK FAZLA BEKLEDİK”

Murat Yılmaz isimli vatandaş “Bilet gişesinde kaos var. Tedbir alınmamış. Çok fazla bekledik. Müze kartsız girmek sıkıntı. Bu kartı almak da çok sıkıntı. Gelirken ve giderken çok dolmuş sırası bekledik. Daha düzgün bir tertip yapılabilirdi” dedi.

Sevim Güllü ise “Manastır için çok sırada bekledik. Ziyaret çok değerliye mal oldu. Otopark, minibüs, giriş fiyatı çok değerli. Uzun müddettir de sırada bekledik” dedi.

Tur rehberi Hamdi Yılmaz da “Sümela Manastırı tarihi günlerinden birini yaşıyor. Bayram tatili münasebetiyle kalabalık var. 2,5 saatte manastıra çıkabildik” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.