Stajyer avukatın 20 milyonluk ‘senet oyunu’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan kabahat duyurusuna nazaran haciz süreci 13 Haziran sabahı gerçekleşti.

İstanbul 4. İcra Müdürlüğü üzerinden yapılan sürece husus alacak ise 20 milyonluk bir senede dayalı görünüyor. Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine nazaran, senedin düzenleme tarihi 30 Nisan 2019… Vade tarihi 30 Haziran 2019 olan senedin alacaklısı İstanbul’da yaşayan stajyer Avukat Ahmet Can İ. (23) görünüyor. Senedin borçlusu ise bir teknokentte çalışan Beğenilen Ulusoy Ç. (40).

O ANLARI KAMERA KAYITLARINA YANSIDI

Ankara Barosu’na üye bir avukat eli ile geçen 29 Nisan’da sürece konulan senede ait haciz süreci ise 13 Haziran günü yapıldı. Savcılığa sunulan kamera kayıtlarına nazaran, haciz aracı ve polis otosu saat 10.50 üzere haciz sürecinin yapılacağı Abdi İpekçi Caddesi’nde yol almaya başladı. Bu esnada, senedin borçlusu olarak görünen Beğenilen Ulusoy Ç., cadde üzerinde bir mühlet telefonla konuştuktan sonra, haczin yapılacağı restoranın önüne gerçek yol aldı.

‘BORÇLU’ YOLA DEVAM ETTİ HACİZ BAŞLADI

Gözde Ulusoy Ç. restoranın önünde geçtiği esnada, alacaklı tarafın avukatları ve haciz memuru kendisini durdurdu. Görevlilere kimliğini veren Ç., dakikalar sonra yoluna devam etti. Bu esnada, alacaklı tarafın avukatı olduğunu belirten bir kişi, restoranın sahibi Sedef B.’yi (44) aradı. Bu kişi Sedef B.’ye, haciz süreci için geldiklerini Beğenilen Ulusoy Ç.’yi tanıyıp tanımadığını sordu. Sedef B. “Söylediğiniz kişinin eşi Erman Ç., geçen yıl vefat eden eşim ile bir büfede ortaktı. Lakin Beğenilen hanımın bizimle hiçbir ilgisi yok. Ben gelmeden de rastgele bir süreç yapmayın” dedi.

MÜŞTERİLERİN ÇIKMASINI İSTEDİLER

Haciz memuru, alacaklı taraf avukatları ve polisler restoranda haciz süreci yapmaya başladı. Vakit zaman, hacze gelen şahıslarla restoran çalışanları ortasında yaşanan kelamlı ve fizikî tartışma da kamera kayıtlarına yansıdı. Alacaklı taraf avukatı olduğunu belirten şahıslar, yüksek sesle bağırarak müşterilerin restorandan çıkmalarını istedi.

BAHŞİŞ KUTUSUNA DA HACİZ

Duruma reaksiyon gösteren vazifeliler, senedin borçlusu bayan ile bir ilgilerinin olmadığını, ticaret sicil kayıtlarının da bunu ortaya koyduğunu belirtti. Gerginlik sürerken, haciz memuru sürece başladı. Restoranda yer alan eserler tutanağa yazıldı. Kasada haciz süreci yapıldı. Kasada bulunan tüm paralar tek tek sayıldı. Bahşiş kutusu dahi açtırılarak kelam konusu paralar sayıldı. Bu esnada, Sedef B. ve avukatları da haczin yapıldığı restorana geldi. B. ile bu şahıslar ortasında gerginlik sürerken hazırlanan 9 sayfalık tutanak hazırlandı.

‘ORGANİZE HAREKET EDİLDİ’

İşlem sonrası iş bayanı Sedef B. soluğu karakolda aldı. Olaya ait tabir veren Beyhan, alacaklı tarafı tanımadığını, borçlu bayan ile de hiçbir iştiraklerinin olmadığını belirtti. Emniyet sözleri sonrası mevzu ile ilgili cürüm duyurusunda bulunuldu. 7 kişinin kuşkulu olarak yer aldığı cürüm duyurusunda “Şüpheliler bir cürüm tertibi oluşturmuş” denildi.

ARALARINDA İRTİBAT VAR

Savcılık müracaatının devamında “Kamera kayıtlarına nazaran borçlu olduğu tez edilen bayan, restoranın gerisinde kaldırımda bekliyor. Haciz memuru ve alacaklı avukatları restoranın önüne geldikleri an, bu kişi de restoranın önünde geçiyor. Tam o anda, alacaklı vekilince durduruluyor. Güneş gözlüklü bu bayan ismi ile hitap edilerek durduruluyor. Bunun tesadüf olmadığı bir kurgu olduğu çok açık. Bu bireyler ortasındaki telefon kayıtlarına bakıldığında, süreç öncesi birbirleri ile konuştukları ortaya çıkacaktır” denildi.

ŞİRKET O TARİHTE KURULMAMIŞ

Senedin hileli bir biçimde düzenlendiği sav edilen cürüm duyurusunda “Senedin düzenlenme tarihi 30 Nisan 2019… Senette borçlu tarafın adresi ise, müvekkile ilişkin restoranın adresi tıpkı. Lakin bu restoranın bağlı olduğu şirket 10 Mayıs 2019’da kuruldu. Kira kontrat tarihi ise 15 Mayıs 2019. Bir diğer tabir ile senedin düzenlendiği tarihte müvekkile ilişkin şirket şimdi kurulmuş değil; restoran da ortada yok” sözlerine yer verildi.

7 KİŞİ HAKKINDA KABAHAT DUYURUSU

Hakkında cürüm duyurusunda bulunulan isimler ortasında, senedin alacaklısı görünen Ahmet Can İ., avukatı Dilara Ö.’nün yanı sıra haciz memuru, polis memuru ve avukat olduklarını belirten lakin haciz tutanağında isimleri yer almayan iki kişi de yer aldı. Bahis ile ilgili görüşlerini almak üzere aradığımız Stajyer Avukat Ahmet Can İ.’de rastgele bir dönüş olmadı. Senedi sürece koyan Ankara Barosu’na üye Avukat Mehmet İlker Yılmaz “Yetki evrakı ile süreç yaptım” diyerek diğer bir avukatı adres gösterdi. Yılmaz’ın kelamını ettiği Ankara 2 Nolu Baro’ya üye avukat A. C. Y’den ise dönüş olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.