Şişli’de İBB’nin su borusu patladı, daireyi atık su bastı

Şişli’de Eskişehir Mahallesi’nde bulunan Akağalar Caddesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) takımlarının yol bakım ve alt yapı çalışmaları sırasında hasar gören kanalizasyon borusundan akan atık su, bir binanın bodrum katındaki daireyi bastı.

DHA’nın haberine nazaran; tuvaletten taşarak konutun içine dolmaya başlayan atık suyu fark eden Fas asıllı Safaa Bayad, konut arkadaşı Zilan Akman’ın 2 çocuğunu da yanına alarak kendini dışarı attı.

Suyun yüksekliği 2 metreye ulaştı

Bayad ve çocukların dışarı çıkmasından birkaç dakika sonra konutun içi yaklaşık 2 metre yüksekliğinde suyla büsbütün doldu.

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ) çalışanları ise haber verilmesinin akabinde hasar gören boruyu tamir ederken sonraki gün, konutun içindeki su da tahliye edildi.

Sular tahliye edildi, mesken balçık içinde kaldı

Kanalizasyon borusundan akan atık suyun tahliye edilmesinin akabinde dairenin tamamı balçık içinde kaldı.

İBB yetkilileri “Siz temizletin, biz parasını verelim” dedi

Dairedeki tüm eşyalar ise kullanılamaz hale geldi. Süreksiz olarak öteki bir konuta yerleşen meskenin kiracıları, dairenin temizlenmesi için İBB’ye başvurduklarında, yetkililerden “siz temizletin, biz parasını verelim” karşılığını aldı.

Kiracıların ısrar etmesi üzerine gelen İBB yetkilileri, daireyi büsbütün boşaltarak, balçık içinde kalan eşyaları kamyonla çöplüğe taşıdı.

“Siz bunu yapamıyorken ben nasıl yapayım”

Evin kiracısı Zilan Akman’ın babası Kazım Akman, kızı ve konut arkadaşının yaşadığı mağduriyetin giderilmesi gerektiğini belirterek, “Belediye, üstünden atmaya çalışıyor. ‘Bir eleman bul, temizlet, parasını biz vereceğiz’ diyorlar. Sen bir belediyesin. Siz bunu yapamıyorken ben nasıl yapayım? Benim kızım mağdur. Büyük Birlik Partisi Şişli İlçe Lideri Özgür Kerimoğlu, sağ olsun, kızıma takviyede bulundu. Ortada bir mağduriyet var, bunun giderilmesini istiyoruz. Belediyenin vereceği 2-3 bin liraya gereksinimim yok. Siz, bu mağduriyeti masrafın kâfi. Ya torunum orada, kanalizasyon suyunda boğulsaydı. Bunun hesabını kim verecekti? Kiracıya takviye olmuyorlar. Bir tane yatak bile alamıyorlar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.