Satıcı ve tüketici bedel ödeyecek

Yürürlüğe giren e-ticaret yasası ile internette satış yapan platformların büyümesi sonlandırıldı Artan vergilerle maliyetler KOBİ’lere yansıtılırken, vatandaşlar da artık değerli alışveriş yapacak.

Bir müddettir gündemde olan ve Meclis’ten geçen e-ticaret yasası, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Yasaya nazaran, net süreç hacmi 10 milyar TL’nin ve iptal ve iadeler hariç süreç sayısı 100 bin adedin üzerinde olan e-ticaret aracı hizmet sağlayıcılar, faaliyetine devam edebilmek için 1 Ocak 2025 tarihine kadar ilgili bakanlıktan lisans alacak ve lisansını yenileyecek.

REKLAM VE KAMPANYA SINIRI

Lisans bedellerinin artmasıyla birlikte maliyetlerin platformlarda satış yapan yüz binlerce KOBİ’ye yansıtılacağı, sonuçta da eser fiyatlarının artacağı tabir ediliyor. Yeni yasa ile 30 milyar TL süreç hacmine kadar platformlara yüzde 2, 30 milyar TL üstü hacme sahip platformlara da yüzde 0.3 reklam limiti getirildi. İnternet platformlarının kendi markaları ile satış yapmaları yasaklanırken, kampanya ve indirimleri de epeyce sonlandırılıyor.

FİZİKİ MAĞAZALAR İÇİN Mİ?

Yeni maddede fiziki perakendecilere kendi markalarını internette satmada bir kısıtlama getirilmezken, bu durum, fiziki mağazaların kollandığı yorumlarına neden oluyor. İnternet üzerinden satışların süratle artmasıyla birlikte AVM’ler ve mağaza sahiplerinin kiralamada problemler yaşadığı, e-ticaret kanunuyla tüketicilerin yine fiziki yerlere çekilmeye çalışıldığı tabir ediliyor.  Rekabet Ekonomisti Doç. Dr. Ekrem Kalkan, lisans uygulamasının dala ziyan vereceğini belirtti. Kalkan, “Bu, platformların büyümesini engelleyen bir düzenleme. Münasebetiyle tüketicinin kaliteli esere uygun fiyatta ulaşma hakkından yoksun kalmasına, kesime yönelik yatırım iştahının kapanmasına, istihdamın azalmasına
yol açabilir” dedi.

Dünyada bir örneği yok

■ E-ticaret yasasını “Çok sert ve kapsamlı” diye tanımlayan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Lideri Emre Ekmekçi, düzenlemenin dünyada emsalinin olmadığını söyledi.

Emre Ekmekçi

Ekmekçi, “Pazaryerleri büyümüyor yalnızca, içindeki KOBİ’ler büyüyor. 500 bin KOBİ var. Onların büyümesini engelleyen bir uygulama. Birkaç tane pazaryeri olmasın, 10-15 tane olsun deniliyor lakin dünyada, iktisatta bu türlü bir şey yok” dedi.

Yasa ile yatırımlar çöp olur

■ 6-7 yıldır e-ticaretten satış yaptıklarını belirten Kerim Olcay, e-ticaretin geleceğine güvenerek akıllı depo yatırımı yaptığını söyledi. Olcay, “Yasadan ötürü bütün yatırımlarım çöp olacak, personel çıkarmak zorunda kalacağız. E-ticaret yavaşlarsa herkes büyük ziyan görür. Bu yasa iktisada de ziyan verir” dedi. Genç bir teşebbüsçü olan Doğukan Eyüboğlu, yeni e-ticaret maddesinden ötürü tasa duyduğunu kaydetti. Eyüboğlu, “Yasaya baktığımda bizi küçültecek unsurlar görüyorum. Bu formda uygulanmamasını bekliyoruz”
diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.