OTİZMLİ AZMİ, PİYANİST VE ARABA TAMİRCİSİ OLMAK İSTİYOR

Afyonkarahisar’da yaşayan otizmli Azmi Keskin (19), yaklaşık 12 yıldır piyano eğitimi alıyor. Araba tamirciliğine de hevesli olan Azmi Keskin, lisede de Motor Bölümü’nü okudu. Şimdi konservatuar sınavlarına hazırlanan Azmi Keskin, Piyanist ve araba tamircisi olmak istiyorum dedi.

Afyonkarahisar’da yaşayan otizmli Azmi Keskin, 7 yaşındayken babası gibi flüt çalmak istedi ancak ellerini sağlıklı kullanamadığı için başarılı olamadı. Ailesi, Azmi Keskin’in el kaslarının gelişmesi amacıyla org çalmaya yönlendirdi. Bir süre org çalan Azmi Keskin’in geliştiğini ve müziğe hevesi olduğunu gören aile, bu kez piyano eğitimi almasına karar verdi. 7 yaşındayken piyano eğitimine başlayan Azmi Keskin, ilk olarak tek elle çalışmalarını yürüttü. Eğitmeninin yönlendirmeleriyle tek elle çalışmalar yapan Azmi Keskin, evde de kendi kendine çalıştı. Duyduğu herhangi bir müziği piyanoyla çalmaya uğraşan Azmi Keskin, müzik kulağını daha da geliştirmeyi başardı.

MOTOR BÖLÜMÜ’NDEN MEZUN OLDU

Piyanonun yanında okulunu da devam ettiren Azmi Keskin, araba tamirine de heveslenince ailesi Afyonkarahisar Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Motor Bölümü’ne kaydedildi. Okulunda araba tamirini öğrenen, diğer yandan özel derslerle piyano eğitimini sürdüren Azmi Keskin, geçen yıl mezun oldu. Şimdi müzik öğretmeni Bilge Candar koordinatörlüğünde piyano eğitimi alan Azmi Keskin, konservatuar sınavlarına hazırlanıyor. Öğretmeni Candar öncülüğünde bir de konser verecek olan Azmi Keskin, hem piyanist hem de araba tamircisi olmayı hedeflediğini söyledi.

8-9 PARÇAYI BİLİYORUM

Azmi Keskin, Mezun olduktan sonra araba tamircisi olarak staj yaptım. 7 yaşından beri piyano çalıyorum. Önceden tek elle çalıyordum, sonra tekrardan başladım. Piyanoyu iki elle çalabiliyorum. ‘Für Elise’, ‘Gnossienne’, ‘Love Story’, ‘Hayat Bayram Olsa’, ‘Arkadaşım Eşek’, ‘Caddelerde Rüzgar’ gibi 8-9 parçayı biliyorum. Piyanist ve araba tamircisi olayım istiyorum dedi.

‘AZMİ’NİN ÖZEL BİR YETENEĞİ VAR’

Müzik öğretmeni Bilge Candar da Onunla birlikte güzel işlere imza atmaya çalışıyoruz. Azmi ile şu ana kadar 1,5 seneyi geçti çalışmamız. Uzun uğraş sonucunda bu seviyeye gelebildik. Bir konser düzenlemeyi düşünüyoruz, Azmi ve diğer öğrencilerimizle birlikte. Bir orkestra tarzında birebir solo çalım tarzında bir konser düzenlemeyi düşünüyoruz. Konserimizde yaklaşık 40 öğrencimiz olacak, herkes bireysel ya da toplu kendi yeteneklerini sergileyecek. Hem onlara motivasyon olacak bu çalışmamız hem de sahne deneyimi almalarını istiyorum. Azmi 8-9 şarkı çalabiliyor. Önüne koyduğum bir şarkıyı 1 hafta içerisinde bitirip gelebiliyor. Azmi’nin böyle özel bir yeteneği var diye konuştu.

‘KONSERVATUVAR SINAVLARINA HAZIRLANIYOR’

Azmi gibi engelli öğrencilerin eğitimlerinin önemli olduğunu aktaran Candar, Uğraş verenler de, Azmi gibi başarılı olanlar da var. Hepsine aynı özeni göstermeye çalışıyoruz. Azmi şu anda konservatuvar sınavlarına hazırlanıyor. Geçen sene de hazırlanmıştı ama bazı sıkıntılardan dolayı katılamamıştı. Bu sene daha sıkı hazırlanıyoruz. Azmi’nin TYT sınavları bizim konserden sonrasına denk gelecek. Onun için de biraz motivasyon kaynağı olacak dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir