Orman Genel Müdürü: Kesilen ağaçlar ekonomik ömrünü tamamlamıştır

Başkent’in Nallıhan ilçesindeki Sarıçalı Dağı’nda bulunan yaşları 500-1200 ortasında olan 50 ağaç Orman İşletmesi tarafından kesildi. Bölgenin “Anıt Ağaç Müzesi” olduğunu açıklayan AKP Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, tabiat katliamına reaksiyon göstermişti. Orman Genel Müdürü’nden mevzuyla ilgili açıklama geldi.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde Sarıçalı Dağı’nda yaşları 500 ile 1200 ortasındaki 50’ye yakın anıt ağacın kesildiği argümanıyla ilgili, “Bu yaşlı ağaçlar anıt ağaç vasfında olmayıp, ekonomik ömrünü tamamlamış, yaşlanmış, gelişimleri durmuş, öz çürüklüğü başlamış, sekonder ziyanlı ökse otlarının bu ağaçlara arız olduğu, büyümesi ve gelişmesini durdurduğu tespit edilmiştir” dedi.

AKP Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan dün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Nallıhan Sarıçalı Dağı’nda yaşları 500 ile 1200 ortasındaki 50’ye yakın anıt ağacın Orman İşletmesi tarafından kesildiğini belirterek, “Bu vahim kusurun sorumluları bu yaptıkları yanlışlığı görmelidir ve bütün orman teşkilatı bu yanlış uygulamadan ders almalıdır” sözlerini kullanmıştı.

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Melih Gökçek de AKP’li Ceylan’ın hususla ilgili tweetini kendi hesabından paylaşarak, “Bu işin üzerine gidilmeli ve sorumlulardan hesap sorulmalı. Orman Bakanımızdan ilgi bekliyoruz” demişti.

Gökçek, daha sonra mevzuyla ilgili Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’in imzasıyla hazırlanan bilgi notunu Twitter hesabından paylaştı. Gökçek’in paylaştığı bilgi notunda Karacabey, Ankara Milletvekili Ceylan’ın Sarıçalı Dağı Ulusal Parkı’nın kuzey eteklerinde, anıt özelliği taşıyan onlarca ağacın Amenajman Planlarına ters olarak, Orman İşletmesi tarafından kesildiği argümanıyla ilgili, şunları kaydetti:

“Bahse mevzu alan ulusal park sonlarında kalmamaktadır. Üretime mevzu ağaçlar tez edildiği üzere anıt ağaç değildir. Alınan etalar Amenajman Planına uygun ve orman yönetiminin denetiminde gerçekleşmektedir.

Söz konusu bölmelerde endemik çeşitlerin yayılışını ve mevcudiyetini etkileyebilecek, ekosistemi ve biyolojik çeşitliliği bozacak formda rastgele bir çalışma yapılmamıştır. Yalnızca karaçam ağaç tipine yönelik bakım çalışması yapılmaktadır.

Bu yaşlı ağaçlar anıt ağaç vasfında olmayıp, ekonomik ömrünü tamamlamış, yaşlanmış, gelişimleri durmuş, öz çürüklüğü başlamış, sekonder ziyanlı ökse otlarının bu ağaçlara arız olduğu, büyümesi ve gelişmesini durdurduğu tespit edilmiştir.

Bahse husus saha Orman Bölge Müdürlüğünün teknik çalışanları ve şube müdürleri tarafından incelenmiştir.

Yapılan incelemede; alanda yapılan çalışmaların; ormanların muhtaçlığına uygun, bilimsel yollar kullanılarak, mevcut Amenajman Planlarıyla uyumlu ve orman yönetiminin teknik işçisinin denetiminde yapıldığı tespit edilmiştir. Argüman edilen konular büsbütün temelsiz ve gerçeği yansıtmamaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.