NASA uyduları bozuldu: 40 milyon dolarlık ziyan

Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı’na (NASA) ilişkin hava durumu uydularını taşıyan Tropics-1 roketi kalkıştan kısa müddet sonra sonra arızalandı.

Florida’daki Cape Canaveral üssünden fırlatılan Tropics-1 roketi kasırga kestirimlerini uygunlaştırmayı amaçlayan 40 milyon dolarlık bir ABD projesinin kesimi olan iki küçük NASA uydusu taşıyordu.

Fırlatılan roket uzaya ulaştı lakin üst basamaktaki motor, düşük dünya yörüngesine ulaşmak için gereken yatay sürate ulaşmadan evvel kapandı. Uçuşun görüntü imajları, planlanandan yaklaşık bir dakika evvel kapandığı için motorun egzozundan bir patlama gösterdi.

“PİŞMANLIKLARIMIZI NASA VE YÜK TAKIMIYLA PAYLAŞTIK”

Uyduları taşıyan uzay şirketi Astra bahisle yaptığı açıklamada, “Fırlatmada üst etap erken kapandı ve yükleri yörüngeye teslim etmedik. Pişmanlıklarımızı NASA ve yük takımıyla paylaştık. Tam bir bilgi incelemesini tamamladıktan sonra daha fazla bilgi sağlanacaktır” tabirlerini kullandı.

BEŞİNCİ BAŞARISIZLIK

Roket daha sonra canlı görüntü akışı kesilmeden evvel takla attı. Astra, Venture sınıfı roketini yedi defa fırlattı ve dünkü arıza beşinci başarısızlık oldu.

Şubat ayında fırlatılan bir roket de denetimden çıktı ve Dünya’ya düşerek dört küçük NASA uydusunu yok etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.