MHP’li belediye şampiyonun 1 milyon liralık kemerini vermedi

Adana’da klasik Karakucak Güreşleri’ni 3 kere üst üste kazanan pehlivan İbrahim Bölükbaşı, 910 gramlık 24 ayar altın kemerin kendisine verilmediği gerekçesiyle Karaisalı İlçe Belediyesi’ne dava açtı. 

Adana Büyükşehir Belediyesi, Karaisalı Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği Kızıldağ Karakucak Güreşleri için 2018 yılında 910 gram 24 ayar altın kemer aldı.

Kemer, periyodun Spor Hizmetleri Şube Müdürü Kadir Gül, Daire Lideri Halil Hızlısoy ve Karaisalı Belediye Lideri Sadettin Aslan’ın imzalarıyla şampiyon pehlivana verilmek üzere Karaisalı Belediyesi’ne teslim edildi.

3 SEFER ÜST ÜSTE ŞAMPİYON OLDU

2018 ve 2019 yıllarında yapılan Kızıldağ Karakucak Güreşleri’ni pehlivanlardan İbrahim Bölükbaşı kazandı.

Güreşler, 2020 yılında ise  corona virüsü salgını nedeniyle yapılamadı. Bir yıllık ortanın akabinde geçen yıl düzenlenen Karakucak Güreşleri’ni tekrar İbrahim Bölükbaşı kazandı.

Kurallar gereği üst üste 3 yıl boyunca şampiyon olan pehlivanın daimi sahibi olduğu kemer, pandemi nedeniyle karşılaşmalara bir yıl orta verildiği gerekçesiyle İbrahim Bölükbaşı’na verilmedi.

FEDERASYON VERİLMESİ İSTİKAMETİNDE GÖRÜŞ BİLDİRDİ

Maddi pahası 1 milyon lirayı bulan kemerin kendisine verilmesi için Karaisalı Belediyesi’ne talepte bulunan Bölükbaşı, olumsuz karşılık alınca Türkiye Güreş Federasyonu’na başvurdu.

Federasyon, altın kemerin pehlivan İbrahim Bölükbaşı’na teslim edilmesi istikametinde görüş bildirdi. Buna karşın altın kemeri alamayan İbrahim Bölükbaşı, bu kere mevzuyu yargıya taşıdı.

BİLİRKİŞİ RAPORU BEKLENİYOR

Davanın görüldüğü Karaisalı Asliye Hukuk Mahkemesi’nin karar için uzman raporunu beklediğini belirten pehlivan Bölükbaşı, kemerin bedelinin 1 milyon liranın üzerinde olduğunu söyledi.

Bölükbaşı, Belediye Lideri Saadettin Aslan’ın taleplerine somut bir karşılık vermediğini vurgulayarak, “Adana Büyükşehir Belediyesi kemeri teslim etmiş. Karaisalı Belediyesi’nin kemeri ne yaptığı aşikâr değil. Biz avukatımla davamızı açtık. Üç mahkeme görüldü lakin sonuç çıkmadı. Adana’da eksper olmadığı için Ankara’da ekspere gitti. 1 Eylül’de tekrar davamız var. Dava sonucunda hak ettiğim kemeri almayı bekliyorum” diye konuştu.

BELEDİYE MAHKEME KARARINA NAZARAN HAREKET EDECEK

Karaisalı Belediyesi yetkilileri ise güreşçinin 2018, 2019 ve 2021’de yapılan karşılaşmalarda art geriye şampiyon olduğunu, pandemi nedeniyle 2020’de karşılaşmaların yapılmadığı için altının teslim edilmediğini belirterek mahkeme kararına nazaran hareket edeceklerini bildirdi.

ESKİ LİDER ‘ÜST ÜSTE 3 SEFER KAZANAN ALACAK’ DEMİŞTİ

Dönemin Adana Büyükşehir Belediye Lideri Hüseyin Kelamlı de güreşlerde yaptığı açıklamada altın kemerinin 3 sefer üst üste kazanan güreşçiye verileceğini söylemişti. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.