İstanbul’da yetkili servis görünümlü dolandırıcılık çetesi

İstanbul’da dolandırıcıların akıllara sakinlik veren tezgahını polis ortaya çıkardı.

Şüpheliler, kendilerini arayanların konutuna tamir yapmak için gittiği, televizyon, buzdolabı ve çamaşır makinelerini  “Motoru yanmış”, “Ana kart arıza yapmış” üzere mazeretlerle alarak götürdüğü belirlendi.

Şüpheliler,  ayrıca tamir parası olarak 3 bin lira ile 7 bin lira ortasında fiyat aldıkları öğrenildi.

Mağdurların numaralarını engellediler

Aradan haftalar geçmesine karşın tamir mazeretiyle aldıkları beyaz eşyaları geri getirmeyen, ön ödemelerini aldıkları paraları da iade etmeyen şüphelilerin bir müddet sonra mağdurların telefon numaralarını da engellediği tespit edildi.

Bu teknikle 11 kişiyi dolandıran şüpheliler, yaklaşık 3 ay süren teknik ve fiziki takibin akabinde düzenlenen perasyon yakalandı.

Özel harekat polislerinin de takviye verdiği operasyonda 1’i bayan 5 kuşkulu gözaltına alındı.

“5 bin lira tamir parası verdim”

Mağdurlardan Erdal Tavşan “Televizyonum bozulmuştu. İnternet’ten yetkili servis telefonu bulup aradım. Bir gün sonra geldiler. Televizyonu tamir edeceklerini söyleyerek aldılar.

Ayrıca 7 bin lira olan tamir parasının 5 bin lirasını da onlara verdim. Lakin haftalarca beni oyaladılar. Ne paramı ne de televizyonumu geri verdiler. Daha sonrada ortadan kayboldular.” ded.

Şüpheliler emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edildil. Öte yandan şebeke üyesi olduğu öğrenilen 1 şüphelinin de daha evvel yakalanarak tutuklandığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.