İstanbul Valiliği, su baskını mağdurlarına yönelik nakit yardımına başladı

Valilikten yapılan açıklamaya nazaran, bayramın birinci günü gece saatlerinde başlayan kuvvetli yağış sonrasında Haramidere’nin taşması nedeniyle Esenyurt ilçesinde kimi konut ve iş yerlerini su bastı.

Başlatılan Hasar-Zarar Tespit Kurulu çalışmalarında, Yeşilkent ve Pınar mahalleleri başta olmak üzere 18 mahallede 134 konut, 15 iş yeri, 3 fabrika, 1 dernek binası ve 1 caminin su baskınından ziyan gördüğü tespit edildi.

Yardım ödemesi yapılmaya başlandı

Gün içerisinde yapılan çalışmalar sonucunda mesken ve iş yerlerindeki taşkın suyu ve rüsubat (birikinti) paklığı tamamlandı. Yapılan incelemelerin akabinde AFAD Başkanlığı ve Esenyurt Kaymakamlığı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından taşkından ziyan gören konutlar için 5 bin lira, iş yerleri için 10 bin lira yardım ödemesine başlandı. 60 konut ve 4 iş yerine ödemeler yapıldı, öteki ödemeler devam ediyor.

Ayrıca, ziyan gören konutlarda ikamet edenlerden barınma gereksinimi bulunan 91 kişi, KYK Becerikli İz Erkek Öğrenci Yurdunda konuk edildi.

AFAD Başkanlığı uyumunda başlatılan çalışmalar ilgili kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve mahalle muhtarlıkları iş birliğiyle sürdürülüyor.

Valiliğin açıklamasında bölgede devam edecek hava muhalefetine karşı bütün vatandaşların önlemli olmaları ve yapılan ihtarları dikkatle takip etmeleri gerektiği belirtildi.

Çalışmada 835 işçi ve 217 araç vazife yapıyor

Türkiye Afet Müdahale Planı Kapsamında taşkınla ilgili çalışmalarda, Arama ve Kurtarma Çalışma Kümesinde, İstanbul, Bursa ve Sakarya AFAD Vilayet Müdürlüğü işçisi ile 5 JAK Dalgıç, 26 PAK işçisi olmak üzere toplam 71 işçi ve 18 araç; Beslenme Çalışma Kümesinde, İBB 12 işçi ve 6 araç, 14 İHH çalışanı ve 1 araç, 22 Kızılay çalışanı ve 3 araç olmak üzere 48 işçi, 10 araç; Güç Çalışma Kümesinde, BEDAŞ’tan 11 işçi ve 4 araç; Sıhhat Çalışma Kümesinde, Vilayet Sıhhat Müdürlüğünden 12 işçi ve 3 ambulans; Ulaşım ve Altyapı Çalışma Kümesinde, İBB 348 işçi ve 116 araç, Esenyurt Belediyesinden 296 işçi ve 60 araç, Karayolları Bölge Müdürlüğünden 12 işçi ve 6 araç olmak üzere toplam 656 işçi ve 182 araç; Hasar-Zarar Tespit Çalışma Kümesinde, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğünden 13, Defterdarlıktan 10, Esenyurt Kaymakamlığı Toplumsal Yardımlaşma Vakfından 19, toplam 32 işçi olmak üzere 835 işçi ve 217 araç vazife yapıyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.