Irak Başbakanı’ndan ‘Zaho’ buyruğu: Hücumlara karşı teyakkuzda olun

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Kürdistan Bölgesel İdaresi hudutlarında bulunan Zaho’da yapılan bombardımanda 9 kişi hayatını kaybetmesinin akabinde silahlı kuvvetlere ülke topraklarına yönelik mümkün ataklara karşı “Teyakkuzda olun” talimatı verdi.

Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya nazaran Başbakan Mustafa Kazımi, silahlı kuvvetler ve Savunma Bakanlığı’ndan üst seviye yetkililerin iştirakiyle gerçekleştirilen Irak Yüksek Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık etti.

Açıklamada silahlı kuvvetlerin rolüne vurgu yapan Kazımi’nin, ülke toprakları, sonlar ve halkın korunmasında kabinesinin işe başlamasından bu yana güvenlik sisteminin kurumlaşması tarafındaki eforlara değindiği belirtildi.

Açıklamada Kazimi’nin, silahlı kuvvetlere ülke topraklarına yönelik mümkün ataklara karşı “Teyakkuzda olun” talimatı verdiği kaydedildi.

Zaho’nun Perex tatil köyüne dün düzenlenen top atağında ortalarında çocukların da bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmiş, 23 kişi de yaralanmıştı. Kürdistan Bölgesi yetkilileri akının Türkiye tarafından yapıldığını açıklamış, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise TSK tarafından bu türlü bir taarruz yapılmadığını söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.