İngiltere Genel Kurmay liderinden birliklere ikaz: Avrupa’da bir kere daha savaşmaya hazırlanmalıyız

İngiltere Genelkurmay Lideri Patrick Sanders, Ukrayna’daki savaşa ait yeni bir açıklama yaptı.

Sanders, İngiliz birliklerinin bir sefer daha Avrupa’da savaşmaya hazırlanmaları gerektiği konusunda ikazda bulunarak, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, karada savaşmaya ve savaşları kazanmaya hazır olmak üzere İngiltere’yi müdafaa temel hedefimizin altını çiziyor. Artık müttefiklerimizle birlikte savaşabilecek ve savaşta Rusya’yı yenebilecek bir ordu oluşturmak için güçlü bir zorunluluğumuz var. Orduyu bir defa daha Avrupa’da savaşmaya hazırlaması gereken bir kuşağız. 1941’den bu yana, Avrupa’da kıtasal bir gücün karıştığı bir kara savaşında ordunun komutasını üstlenen birinci Genelkurmay Başkanıyım” tabirlerini kullandı.Sanders’ın ordunun savaşa hazırlanması gerektiğine yönelik açıklamaları, hem İngiltere Başbakanı Boris Johnson hem de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ukrayna’ya uzun vadeli dayanak sunulması gerektiği tarafındaki ihtarlarını takip etti.

İngiltere Başbakanı Johnson’ın Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile görüşmek üzere Ukrayna’nın başşehri Kiev’e yaptığı son ziyaretin akabinde Johnson, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’daki işgalinin yeni bir evreye girdiğini söylemişti.

Johnson yaptığı açıklamada, “Putin, Ukrayna’yı düpedüz bir vahşetle ezmeye çalışırken, bir yıpratma kampanyası uyguladığı için korkarım ki uzun bir savaşa kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Birleşik Krallık ve ortakları, Ukrayna’nın uğraşında galip gelmesi için stratejik dayanıklılığa sahip olmasını sağlamalıdır. Rusya, akın kapasitesini yenileyebileceğinden, her şey Ukrayna’nın topraklarını savunma yeteneğini daha süratli güçlendirip güçlendiremeyeceğine bağlı olacaktır. Bizim misyonumuz, vakti Ukrayna’nın tarafına çekmektir” şeklinde konuşmuştu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaptığı son açıklamada, “Savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız. Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz. Maliyetleri yüksek olsa bile yalnızca askeri dayanak için değil, ayrıyeten artan güç ve besin fiyatları nedeniyle de Ukrayna’yı desteklemeliyiz” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.