Hollanda soruşturma açtı… Vera Pauw’dan cinsel istismar itirafı!

Eski Hollanda Ulusal Grup oyuncusu Vera Pauw, cuma günü yaptığı açıklamada, futbolcu olduğu periyotta Hollanda futbolunda çalışan üç erkek tarafından cinsel istismara uğradığını ve yakın vakitte federasyondan hiçbir takviye görmediğini polise bildirdiğini söyledi.

İrlanda Bayan Ulusal Grubu’nun teknik yöneticisi olan 59 yaşındaki Pauw, 1984’ten 1998’e kadar Hollanda Ulusal Kadrosu için oynadı. Daha sonra antrenörlük mesleğine İskoçya’nın bayan kadrosunda başladı ve 2004’te altı yıl boyunca Hollanda’nın başında çalıştı. 2018’de NWSL’den Houston Dash’te 1 yıl geçirdi.

Twitter’dan paylaşımlar yapan Pauw, “35 yıldır dünyadan, ailemden, grup arkadaşlarımdan bir sır sakladım. Ve artık kendim de kabul edebilirim” sözlerini kullanarak geçmişte yaşadığı cinsel istismara dair itiraflarda bulundu:

“BU TECAVÜZÜ BANA EN YAKINLAR BİLE BİLMİYOR”

“Genç bir futbolcuyken, önde gelen bir futbol yetkilisi tarafından maruz kaldığım tecavüzü bana en yakın olanlar bile bilmiyor. Daha sonra bu duruma iki erkek tarafından yapılan iki cinsel akın daha eklendi.”

“ARTIK SESSİZLİĞİ PAYLAŞAMAM”

Sözcü’nün haberine nazaran, Pauw, kendisine cinsel istismarda bulunan üç adamın da o devir Hollanda futbolunda misyon aldığını söyledi.

Pauw, “Geçtiğimiz yıllarda, davamın Hollanda’daki futbol otoritelerince duyulmasını sağlamaya çalıştım, lakin boşuna uğraştım. Artık sessizliği paylaşamam. Bu benim için zati sonun başlangıcı üzere olacak fakat biliyorum ki daha fazla kalp ağrısı olacak. Lakin benim çektiğim üzere bir şeye maruz kalan öbür genç futbolcuların öne çıkıp kıssalarını paylaşacak kadar gözü pek hissedeceklerini umuyorum” sözlerini kullandı.

HOLLANDA FEDERASYONU SORUŞTURMA BAŞLATTI

Konuyla ilgili olarak Reuters’a açıklama yapan Hollanda Futbol Federasyonu, Pauw’un geçmişte yaşadığını anlattığı olaylarla ilgili olarak soruşturma başlatma kararı aldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.