Güneş fırtınası yarın Dünya’yı vuracak

Güneş’ten yeni bir plazma dalgasının Dünya’yı vuracağı açıklandı.

Uzmanlar, fırtınayı “G1 sınıfı” diye kategorize etti.

Bu sınıftaki fırtınalar, çoklukla “potansiyel olarak yıkıcı” diye niteleniyor. Çünkü güç şebekelerinde nispeten zayıf dalgalanmalar yaratabiliyor, uyduların fonksiyonlarını etkileyip, göç eden hayvanların istikamet bulma yeteneklerini bozabiliyor.

Uzmanlar uyardı

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi’ne nazaran “gaz halindeki gerecin Güneş atmosferinin güneyindeki bir delikten aktığı” gözlemlendi. Uzmanlar bu iddiaların akabinde fırtına ihtarında bulundu.

Güneş’in korona diye isimlendirilen atmosferindeki bu delikler, yıldızdaki plazmanın nispeten soğuk ve seyrek olduğu alanlar. Lakin tıpkı vakitte Güneş’in manyetik alan çizgilerinin uzaya hakikat ışınlandıkları yerler.


Elektronik aletler etkilenecek

 

San Francisco’daki bilim müzesi Exploratorium uzmanlarına nazaran bu, Güneş’ten çıkan materyalin saatte 2,9 milyon kilometre süratle gezegenlere yanlışsız savrulmasına sebebiyet veriyor.

Bu plazmalar, Dünya’nın manyetik alanıyla etkileşime girip, manyotesferde süreksiz bozulmalara yol açtığında Güneş fırtınası ismini alıyor. Fırtınalar, uyduları, GPS sistemlerini ve elektronik aygıtları berbat etkilese de Dünya’nnın manyetik alanıyla etkileşimi sayesinde kutup ışıklarını meydana getirerek Kuzey Yarım Küre’nin yüksek enlemlerinde görsel şölen yaratabiliyor.

Güneş’te hareketlilik artacak

Independent Türkçe’de yer alan habere nazaran gökbilimciler Güneş’teki patlamaların birkaç yıl içinde giderek artacağını ve tepe noktasına ulaşacağını belirtiyor.

Çünkü Güneş, şu anda hareketli bir evrede. Yıldız her 11 yılda bir, sakin yahut fırtınalı geçen bir döngüsünü tamamlıyor ve yenisini başlatıyor. Güneş’in 2019’da 25. döngüsüne girdiği biliniyor.

Bu döngülerden sakin olanına, yani yıldızdaki patlamaların ve lekelerin asgarî düzeye indiği dönemlere “solar minimum” ismi veriliyor. Güneş lekelerinin arttığı ve patlamaların da sıklaştığı evrelerse “solar maksimum” diye isimlendiriliyor.

Uzmanlara nazaran yıldız şu anda hareketli bir devirden geçiyor. Fakat şimdi başında olduğu için 2022’nin çok şiddetli olaylara tanıklık etmeyeceği düşünülüyor. 2025’teyse solar azamî evresi tepe noktasına ulaşacak. Bu nedenle bilhassa 2025 civarında şiddetli patlamaların Dünya’yı etkilemesi bekleniyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.