Fransa, elektrik şirketi EDF’nin tamamını kamulaştırmaya hazırlanıyor

Fransa’nın elektrik devi EDF (Électricité de France) nükleer yatırımlar nedeniyle borç yükü altında. Hükümetse şirketi kamulaştırarak güç krizine deva bulmaya çalışıyor.

Fransa’da hükümet, ülkenin güç sağlayıcısı EDF’nin (Électricité de France) tüm denetimini ele almaya hazırlanıyor.

Financial Times’ın bildiğine nazaran Avrupa önemli bir güç kriziyle karşı karşıyayken EDF de halihazırda yüksek borç ve üretim kesintileri üzere birçok kahırla boğuşuyor.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne çarşamba günü ülkenin başşehri Paris’teki parlamentoda yaptığı konuşmada, “Üretim ve güç geleceğimizin tam denetimine sahip olmamız gerekiyor” dedi.

Fransa’nın, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle önemli meselelerle karşı karşıya olduğunu belirten Borne zorlukları göğüslemek için bu türlü bir atak yapılacağını söz etti.

DEVLET PAYLARI YÜZDE 100’E ÇIKACAK

EDF’nin şu anda paylarının yüzde 84’ü Fransız devletine ilişkin ve Borne’un açıklamasına nazaran bu oran yüzde 100’e çıkacak. Fakat Borne planla alakalı detaylı bilgi vermedi.

Bloomberg’in haberine göreyse Fransa Maliye Bakanlığı sözcüsü kelam konusu atılımın hangi formüllerle hayata geçirileceğine dair şu evrede rastgele bir karar verilmediğini belirtti.

Borne’un açıklamasından sonra EDF’nin payları yüzde 14,3 arttı. Kamulaştırılacak payların bedeliyse mevcut piyasa şartlarında 5 milyar euro seviyesinde.

Nisanda yine seçilen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron marttaki seçim kampanyası sırasında ülkenin güç bağımsızlığını güçlendirmek ve yeni nükleer güç tesisleri kurarak net sıfır karbon salımı maksadına ulaşmak için EDF’nin bir kısmının kamulaştırılması gerektiğini söylemişti.

TAVAN FİYAT UYGULAMASI BEDEL KAYBETTİRMİŞTİ

Hane halklarını artan maliyetlerden korumak isteyen Fransa idaresi güç fiyatlarına geçen yıl kasımda üst hudut getirmiş ve faturasını EDF’nin omzuna yüklemişti. Atak azınlık pozisyonundaki hissedarların yansısını çekmiş ve pay senetleri yüzde 90 bedel kaybederek önemli bir darbe almıştı.

Öte yandan güç devinin eskiyen reaktörlerinin bir kısmı aşınma sorunları nedeniyle devre dışı ve bu da Avrupa’nın Rusya’nın güç arzındaki kesintisini telafi etmeye çabaladığı bir periyotta üretimin sekteye uğramasına neden oluyor.

ÜRETİMDEKİ AZALMA FİNANSMANDA GEDİK AÇIYOR

Fransa’daki mevcut 56 nükleer reaktörün kimilerindeki meseleler üretimin onlarca yılın en düşük düzeylerine düşmesi nedeniyle finansmanda gedikler açıyor.

Bununla birlikte kelam konusu atağın Macron’un siyasi olarak güç kazanmasını sağlayabileceği düşünülüyor. Macron’un partisi Ensemble (Birlik) haziranda gerçekleştirilen genel seçimlerde meclisteki çoğunluğu kaybetmişti.

EDF’nin bütünüyle devlet denetimine girmesi borçlanma maliyetlerinin düşmesinin de önünü açabilir. Macron’un talimatıyla EDF gelecek yıllarda maliyeti 52 milyar euro olacağı iddia edilen 6 yeni nükleer reaktör inşa edecek.

Şirket üretim kayıplarının bu yıl çekirdek kârı 18,5 milyar euro azaltacağını ve indirimli elektrik satışlarının 10,2 milyar euroya mal olacağını söylüyor. EDF’nin borcunun bu yıl yüzde 40 artarak 61 milyar euroyu geçmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.