Demirören’in kredisi yeniden ‘sır’

Ziraat Bankası, TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Alt Komitesi toplantısında yazılı olarak sorulan soruları yanıtladı. Banka, Demirören Holding’in aldığı kredilere ait soruyu “müşteri/banka sırrı” olduğu gerekçesiyle yeniden yanıtlamadı.

Ziraat Bankası ve iştiraklerinin 2019-2020 yıllarına ait KİT Alt Kurulu toplantısı 2 Mart 2022’de düzenlenmişti. CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, bankadan yazılı olarak Demirören Medya firmasına ilişkin kredilerin vadesinde ödenip ödenmediği ve yapılan tahsilat meblağlarına ait bilgilerin kendisine iletilmesini istedi. Banka, Zeybek’e verdiği cevapta “Talep edilen bilgilerin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun ‘sırların saklanması’ başlıklı 73. unsuru kapsamında müşteri/banka sırrı olduğu mütalaa edildiğinden paylaşılması mümkün bulunmamaktadır” tabirlerine yer verildi.

SORULAR KARŞILIKSIZ KALDI

Ziraat Bankası’nın 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin kesin hesaplarının görüşüldüğü TBMM KİT Komisyonu’nda geçen yıl sorulan sorulara da yazılı karşılıklar gönderilmişti. CHP Milletvekili Atila Sertel’in, “Demirören Kümesi kredisi ödeniyor mu, taksite mi bağlandı, ödeme biçimi nedir?” sorusu ile “Kemer Country toprağının bankaya ipotek edildiği gerçek mu? Bu yerlerin imara açılması için İBB’ye başvurulduğu ve ret karşılığı alındığı yanlışsız mu?” sorularının karşılıkları “Banka/müşteri sırrı” gerekçesiyle yanıtlanmamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.