“Bu Zammın Eşi Benzeri Görülmedi” diyerek açıkladı: Uzman İsim Memur ve Emekli Maaşları İçin Rakam Verdi

Yeni yıla girilmesine günler kala, milyonlarca vatandaş maaşlarına yapılacak zam oranına odaklanmış durumda.

Hükümet 11 Aralık’ta başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları ile ilk olarak asgari ücret konusunu netleştirmeyi, sonrasında ise belirlenecek yeni asgari ücreti referans alarak memur ve emekli zamlarını masaya yatırmayı planlıyor.

Türkiye’de son yıllarda TÜİK tarafından yayınlanan tartışmalı enflasyon verileri, market ve pazarda yaşanan artışlarla örtüşmezken, hayat kaliteleri günden güne azalan maaşlı çalışanların iktidardan tek beklentisi ise alım güçlerini koruyacak bir artış yapılması.

EMEKLİ MAAŞLARINA EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR ZAM YAPILACAK

Emeklilik mevzuatı ve maaş artışları hakkında yaptığı açıklamalar ile tanınan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, 2024 yılı itibarıyla belirlenecek emekli ve memur maaşları için iddialı bir çıkış yaptı.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler nedeniyle hükümetin seçim ekonomisi uygulamak zorunda olduğunu hatırlatan Erdursun, yapılacak yerel seçimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın jübile seçimleri olacağının altını çizerken, bu nedenle geçmişte eşi benzeri görülmemiş bir artışa gidileceğini belirtti.

Erdursun’un emekli ve memur maaşları hakkındaki açıklamaları şu şekilde:

“Emekli maaşlarına çok önemli bir oranda zam yapılacak. Emeklilerin aylıklarını şu anda çok fazla tartışıyoruz ve bence iktidar kanadı maaşların konuşulmasını istiyor. Çok konuşulacak, çok dillendirilecek ve nihayetinde umulandan çok yüksek seviyede bir zam yapılacak ki eşi benzeri görülmemiş bir coşku yaratılabilsin.

EMEKLİLERİ “HAKSIZLIK YAPMIŞIM” PSİKOLOJİSİNE SOKACAKLAR

Seçim öncesi birçok emekliye “Vay be ben haksızlık yapmışım. Bu hükümeti eleştirdim ama haksız yere eleştirmişim, yine yapacağını yaptı ve gönlümüzü çaldı” şeklinde düşündürmek isteyecekler. Seçim öncesinde sosyal güvenlik konuları çok önem kazanır. 1987 yılında rahmetli Turgut Özal tam seçim öncesinde emeklilik sistemiyle ilgili değişiklik yapmıştı, aynı şekilde 1992’de Süleyman Demirel bu değişiklikle seçimi kazandı.

“HÜKÜMET EMEKLİ AYLIKLARI TARTIŞILSIN İSTİYOR”

1999’da deprem sonrası koalisyon hükümeti yine emeklilikle ilgili yaş düzenlemesini getirdi ve seçimi kaybetti. Yine seçim öncesinde EYT yasası çıkarıldı. Türkiye’de seçim öncesi sosyal güvenlik, emekli aylıkları ve emekli hakları konularına mutlaka siyasiler girer. Hükümetler bu konuda çok avantajlıdır. Muhalefet sadece söyleyebilir, elinden bir şey gelmez ama hükümetler bunu gerçekleştirir ve oy alırlar. Şu anda çok düşük emekli aylıklarını konuştukça, aslında hükümet bunun dillendirilmesini ve iyice böyle konuşulsun, hükümet sanki bu konuda çok kötüymüş gibi algı olsun ve birden rekor bir zam gelsin diye bekliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir