Bolu’da 4 kişinin öldüğü hengamede istinaf katillerin cezasını artırdı

Bolu’nun Seben ilçesinde tadilatı yapılan odunluğun saçak kısmının evvelkine nazaran daha uzun olduğu ve yolu daralttığı gerekçesiyle ortalarında hasımlık olan Hasan Büyüktopaç ile amcasının oğlu Ayhan Büyüktopaç 2018 yılının şubat ayında bir tartışma yaşadı.

Komşuların ortaya girmesiyle gerginlik sona erdi lakin bir müddet sonra yine tartışma çıktı.

Tartışma, öteki aile bireylerinin de katılmasıyla hengameye dönüştü.

4 kişi can verdi

Taş, sopa, balta ve tüfek kullanılan hengamede Ayhan Büyüktopaç ile eşi Emine, kız kardeşi Zekiye ve oğlu Taşkın Büyüktopaç hayatını yitirdi, yeğeni Soner Büyüktopaç da ağır yaralandı.

Yapılan incelemede Ayhan Büyüktopaç’ın sopa darbeleriyle, oburlarının ise açılan ateş sonucu öldüğü belirlendi.

 

Katil zanlıları tutuklandı

Zeki Büyüktopaç, oğulları Onur ve Mustafa Büyüktopaç ile dede Hasan Büyüktopaç ve Hatice, Metin ve Soner Büyüktopaç gözaltına alındı.

Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Ayhan Büyüktopaç’ın hengamede yaralanan babası Mehmet Büyüktopaç ise güzelleşip taburcu olduktan sonra yargılama sırasında hayatını yitirdi.

2020’de ceza yağmıştı

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklar hakkında 22 Eylül 2020’de karar verildi.

Mahkeme, Zeki Büyüktopaç’a, Ayhan, Emine, Taşkın ve Zekiye Büyüktopaç’a karşı ‘haksız tahrik altında öldürme’ kabahatinden 4’er sefer 16’şar yıl, Mehmet Büyüktopaç’a karşı ‘öldürmeye teşebbüs’ hatasından 9 yıl, Soner Büyüktopaç’ı ‘yaralama’ kabahatinden 10 yıl 6 ay, ‘ruhsatsız silah taşıma’ kabahatinden 2 yıl olmak üzere toplam 85 yıl 6 ay mahpus cezası verdi.

Mahkeme, sanık Mustafa Büyüktopaç hakkında, Ayhan, Emine, Taşkın ve Zekiye Büyüktopaç’a karşı ‘haksız tahrik altında öldürme’ kabahatinden 4’er defa 16’şar yıl, Mehmet Büyüktopaç’a karşı ‘öldürmeye teşebbüs’ kabahatinden ise 9 yıl, Soner Büyüktopaç’ı yaralama kabahatinden 10 yıl 6 ay olmak üzere toplam 83 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılmasına karar verdi.

‘Haksız tahrik altında öldürme’

Heyet, sanık Onur Büyüktopaç’ın ise Ayhan, Emine, Taşkın ve Zekiye Büyüktopaç’a karşı ‘haksız tahrik altında öldürme’ kabahatinden 4’er sefer 16’şar yıl, Mehmet Büyüktopaç’a karşı ‘öldürmeye teşebbüs’ cürmünden 9 yıl, silahla gerçekleştirdiği ‘tehdit’ hareketi nedeniyle 3 yıl, ‘havaya ateş etme’ cürmünden ise 6 ay mahpus olmak üzere 76 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılması istikametinde karar açıkladı.

Mahkeme heyeti, sanık Hasan Büyüktopaç’a Mehmet Büyüktopaç’a karşı işlediği yaralama cürmünden ise 9 yıl mahpusla cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Beraat edenler

Metin Büyüktopaç’a ise ‘kasten yaralama’ hatasından 1 yıl 9 ay 2 gün mahpus cezası veren mahkeme heyeti, kararın açıklanmasını geriye bıraktı.

Soner Büyüktopaç, Zeki Büyüktopaç’a karşı işlediği tez edilen ‘kasten yaralama’ kabahatinden, Hatice Büyüktopaç da hakkındaki tüm suçlamalardan beraat etti.

Mahkeme heyeti Soner ve Onur Büyüktopaç’ın birbirlerine karşı yaralama hareketlerinden 5 ay 18 gün mahpus cezasına çarptırılmasına karar verdi.

İstinaf cezayı az buldu, baba ve 2 oğlunun cezası arttı

Ölenlerin yakınları, verilen cezaları az bularak kararı istinafa taşıdı.

Belgeyi inceleyen istinaf mahkemesi, baba ve 2 oğluna ‘kasten yaralama’ hatalarında ‘haksız tahrik indirimi’ uygulanmasına yer olmadığı ve bu nedenle cezanın az verildiğini belirtilerek, kararı bozdu ve tekrar yargılama talep etti.

Tekrar görülen duruşmada, başka sanıklara tıpkı cezalar verilirken, baba ve 2 oğlunun cezası arttı.

Mahkeme heyeti; Zeki Büyüktopaç ve oğulları Onur ve Mustafa Büyüktopaç hakkında 2 kişinin vefatıyla ilgili 2’şer defa müebbet, öbür 2 kişinin vefatıyla ilgili toplam 32’şer yıl, yaralama ve öldürmeye teşebbüs suçlamalarıyla ilgili de toplam 17’şer yıl mahpus cezası verilmesine hükmetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.