BioNTech’e karşı Kovid-19 aşısı için patent davası açıldı

CureVac’tan yapılan açıklamada, BioNTech ve şirketin iki iştiraki aleyhine mRNA teknolojisinde fikri mülkiyet haklarının ihlali nedeniyle tazminat için Düsseldorf Bölge Mahkemesi’ne başvurulduğu belirtildi.

Açıklamada, CureVac’ın Kovid-19 aşılarında kullanılan mRNA teknolojisi üzerinde 20 yıldan fazla müddettir çalışmalar yaptığı belirtilerek, BioNTech’ten fikri mülkiyet hakları ihlali nedeniyle adil tazminat istendiği söz edildi.

CureVac’ın ihtiyati önlem talep etmediğinin belirtildiği açıklamada, birebir vakitte şirketin BioNTech’in mRNA teknolojisine dayanan Kovid-19 aşısının üretimini, satışını yahut dağıtımını engelleyecek yasal bir süreç başlatma niyetinde olmadığı vurgulandı.

Uzun vakittir meçhul bir teknoloji olarak kabul edilen mRNA teknolojisi, Kovid-19 salgını sırasında aşılarda kullanıldığında daha bilinir olmuştu.

BİONTECH’TEN “GÜÇLÜ SAVUNMA” VURGUSU

BioNTech’ten yapılan açıklamada ise fikri mülkiyet haklarına kıymet verildiği ve hürmet duyulduğu belirtilerek, Kovid-19 aşısında tüm patent ihlali argümanlarına karşı “ güçlü savunma” yapılacağı vurgulandı.

Açıklamada, BioNTech’in Comirnaty olarak isimlendirilen Kovid-19 aşısının başarısına dikkati çekilerek, “BioNTech’in aşı çalışması özgündür ve bunu tüm patent ihlali savlarına karşı güçlü bir formda savunma yapacağız.” sözüne yer verildi.

BioNTech, geçen yıl aşılardan 19 milyar avro gelir elde ederken, gelirlerinin bu yıl 17 milyar avroya düşmesini bekliyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.