Baykar Makina CEO’su Bayraktar: Rusya’ya asla SİHA satmayız

Ukrayna’nın savaşta Rusya’ya karşı kullandığı ve Ankara-Moskova sınırında tansiyona yol açan Türk imali Bayraktar SİHA’larıyla ilgili, üretici Baykar Makina şirketinin CEO’su Haluk Bayraktar’tan dikkat çeken açıklamalar geldi.

Türk imali Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) üreten Baykar Makina şirketinin CEO’su Haluk Bayraktar, CNN International kanalında katıldığı programda Rusya’da reaksiyon çekecek açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın ağabeyi olan Haluk Bayraktar, CNN’e Rusya’ya asla SİHA satmadıklarını ve satmayacaklarını, Ukrayna’nın egemenliğini ve bağımsızlık gayretini desteklediklerini söyledi.

Bayraktar, “Türkiye ve Ukrayna’nın bilhassa havacılık ve savunma alanında stratejik seviyede bağlantıları var. Türkiye, Ukrayna’yı silahlı drone teknolojisiyle destekliyor. Birebir vakitte Ukrayna’dan insansız hava araçları için motor alıyoruz. Ukrayna’yla kazan-kazan unsuruna dayalı bir münasebet geliştirdik ve bu, iki ülkeye de avantajlar sağlıyor. Bu açıdan Ukrayna’yı katiyetle destekliyoruz” dedi.

Haluk Bayraktar, CNN kanalının canlı yayınına katıldı.

RUSYA REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Son yıllarda 20’den fazla Bayraktar TB2 satın alan Ukrayna, 27 Ocak’ta 16 tane daha SİHA siparişi vermişti Rusya’ya karşı savaşta kullanılan ve Rus maksatları vurmada tesirli olduğu belirtilen Türk SİHA’larının Ukrayna’ya satışı, Kremlin’de rahatsızlık yaratmıştı. Rusya başkanı Vladimir Putin’in aralık ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Ukrayna’nın insansız hava araçlarını “provokatif” halde kullanmasını kınadığı tabir edilmişti.

Son olarak Litvanyalıların Ukrayna için Bayraktar TB2 almak üzere düzenledikleri bağış kampanyasında yaklaşık 6 milyon euro toplamasının akabinde Baykar ve Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), 3 adet SİHA’nın bağışlanmasına karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.