Bakanlık özel takım kurdu: Akaryakıtta 23,3 milyar TL’lik kamu ziyanı önlendi

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Koruma Genel Müdür Yardımcısı Bekir Can Uslu, kaçakçılıkla gayrette vatandaşların ihbarlarının kıymetine değinerek, “Devletimiz, kaçakçılık ile gayrette vatandaşlarımızın yaptığı katkıya binaen bir ikramiye kurumu ön görmüş, bu katkılar sonucunda mahkeme sürecinin başlaması ve sonuçlanması ile birlikte eşya cinsine nazaran de vatandaşlarımız ikramiye alıyor. 2021 yılında 1979 ihbar aldık, ödediğimiz toplam ikramiye ölçüsü 17,6 milyon TL. 2022 yılında birinci 5 ayda 652 ihbar ulaştı, ödediğimiz ikramiye ölçüsü toplam 8,8 milyon TL. Vatandaşlarımızdan, bu dayanakların devamını bekliyoruz” dedi.

Ticaret Bakanlığı bünyesinde, Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Gelir Yönetimi Başkanlığı ve Vergi Kontrol Heyetinden (VDK) görevlendirilen çalışanla faaliyetlerini yürüten Akaryakıt Özel Grubu, büyük titizlikle çalışıyor. Türkiye’de birinci ve tek olan, Başbakanlık Genelgesi ile 2014 yılında kurulan Akaryakıt Özel Takımı, 22 şahıstan oluşuyor. Bakanlık sistemleri ve ‘Alo 136’ Gümrük Koruma Kaçakçılık İhbar Sınırı’na vatandaşlar tarafından yapılan ihbarlar doğrultusunda da operasyon düzenleyen özel takım, Kaçakçılık ile Gayret ve Vergi Yöntem Kanunu kapsamında faaliyetlerini sürdürüyor. 2021 yılı Nisan ayında kanunda yapılan değişiklikle akaryakıt istasyonlarında otomasyon sistemlerine müdahaleler yaptırımlara bağlandı, tespiti durumunda ise akaryakıt istasyonlarının faaliyetlerini sonlandırılması kanun ile kararlaştırıldı.

Bu kapsamda 2022 yılında ülke genelinde özel takım tarafından 48 operasyon düzenlendi. Operasyonlar sonucunda otomasyon sistemine müdahale ettiği tespit edilen 22 akaryakıt istasyonunun faaliyetleri sonlandırılarak, mühürlendi. Alanda yapılan çalışmalar ile ise farklı usulsüzlüklerin yapıldığı ve yüklü olarak uydurma fiş kullanımının yaygın olduğu tespit edildi. Bu kapsamda birtakım firmaların, akaryakıt alınmadığı halde, geçersiz faturaları şirket sarfiyatlarına yansıtıp KDV indiriminden yaralanma yoluna gittiği tespit edildi. Bu düzenek ve geçersiz fişlerin tespiti ile kamu ziyanları engellenmiş oluyor.

İLK 4 AYDA 8,8 MİLYON TL İKRAMİYE

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Koruma Genel Müdür Yardımcısı Bekir Can Uslu, DHA’ya yaptığı değerlendirmede, kaçakçılık ile uğraşta vatandaşların ihbarlarının kıymetine değinerek, şunları söyledi:
“Kaçakçılık ile çabada en kıymetli ögelerimizden biri vatandaşımızın bize verdiği dayanak. Bu takviye de bakanlığımızın ‘Alo 136’ Gümrük Koruma Kaçakçılık İhbar Sınırı’na yaptığı ihbarlar ile oluyor. Kamuoyu takviyesi, kaçakçılık ile uğraş faaliyetlerinde çok kıymetli. Vatandaşlarımızdan gelecek ihbarlar bizim yürüttüğümüz çalışmalara bir manada da katkı sağlıyor. Akaryakıt kaçakçılığı ile uğraşta ihbarlar da kıymetli bir öge. Devletimiz kaçakçılık ile uğraşta vatandaşlarımızın yaptığı katkıya binaen bir ikramiye kurumu ön görmüş, bu katkılar sonucunda mahkeme sürecinin başlaması ve sonuçlanması ile birlikte eşya tipine nazaran de vatandaşlarımız ikramiye alıyor. 2021 yılında 1979 ihbar aldık, ödediğimiz toplam ikramiye ölçüsü 17,6 milyon TL. 2022 yılında birinci 5 ayda 652 ihbar ulaştı, ödediğimiz ikramiye ölçüsü toplam 8,8 milyon TL. Bir davette bulunuyoruz; onların bizlere vereceği katkılar çok kıymetli, vatandaşlarımızdan, bu takviyelerin devamını bekliyoruz. Devletimiz, vatandaşlarımızın, bulunduğu katkılar sonucunda onlar için önemli ölçüde ödül kurumu ön görmüş, bundan da faydalanmalarını isteriz.”

23,3 MİLYAR TL’LİK KAMU ZİYANI ENGELLENDİ

Uslu, yapılan kanun değişikliği ile takımların alana çıktığını kaydederek, şöyle konuştu:

“Sayın bakanımızın da akaryakıt kaçakçılığı ile gayrete verdiği özel ehemmiyet sayesinde takımlarımızın çalışmalarını kanundan aldığımız takviye ile çok daha hızlandırdık. 2021 yılı Nisan ayında yapılan kanun değişikliği ile gruplarımız alana çıktı, mücadeleci kuruluşlarımızın yaptığı katkılar sayesinde 13 akaryakıt dağıtım şirketinde yöntemsiz faaliyet tespit edildi, bu dağıtım şirketlerinin lisanslarının sonlandırılması sağlandı. Kanun değişikliği sonrası akaryakıt istasyonlarında otomasyon sistemlerine müdahaleler çok önemli yaptırımlara bağlandı, tespiti durumunda akaryakıt istasyonlarının faaliyetlerinin sonlandırılması kanun ile kararlaştırılmıştı. Kanunun çıktığı 30 Nisan 2021’den bu yana son 1 yıl içinde yapılan çalışmalar sonucunda toplam 23,3 milyar TL’lik kamu ziyanı engellendi. Bayiler bazında baktığımızda yaklaşık 40 bayinin otomasyon sistemine müdahale kapsamında faaliyetleri durduruldu, 13 akaryakıt dağıtım şirketinin lisansları sonlandırıldı, çok önemli fiyatta kamu ziyanı engellenmiş oldu.”

‘35,5 MİLYAR TL’LİK UYDURMA FATURA DÜZENLENDİĞİ TESPİT EDİLDİ’

Uslu, “Özel takım kurulduğu günden bu yana toplam 35,5 milyar TL’lik geçersiz fatura tespitinde bulundu, 1500 firmayı inceledi. Bu incelemeler sonucunda çeşitli firmaların 35,5 milyar TL’lik düzmece fatura düzenlediği tespit edildi. Bu tespitler sonucunda toplam 12,5 milyar TL’lik de kamu ziyanına sebep olunduğu ortaya çıkarıldı. Gereği için, VDK, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na husus intikal edildi. İlgili kurumlar tarafından tespitler derinleştiriliyor. Sonucunda ilgili kişi ve firmalara rücuda bulunulacak” dedi.

SON OPERASYON 3 İLDE

Uslu, yakın vakitte Manisa, Ankara, Kırıkkale’de yapılan operasyonun da ayrıntılarını paylaşarak, şöyle devam etti:
“ALO 136 sınırımıza gelen ihbarda bir akaryakıt istasyonunun kaçak akaryakıt satmak üzere faaliyet yürüttüğünden bahsediliyordu. Özel grubumuz hazırlığını yaptı, tahlil gerçekleştirdi, otomasyon sistemine müdahale olduğunu arkadaşlarımız kıymetlendirdi. Alana çıktıklarında inceleme yaptılar, otomasyon sistemine yazılım ve kimi elektronik devreler vasıtası ile müdahale edildiğini ve satılan akaryakıtı aslında satılmamış üzere göstererek vergiden kaçırıldığı tespit edildi. Yapılan tespitlerde çok sayıda fişler bulundu. Bu fişler belirli firma ve plakalara düzenlenmişti. Yazarkasa kayıtlarına bakıldığında aslında bu fişlerin kayıtlara yansımadığı tespit edildi. Firmaların akaryakıtı gerçek alıcı ismine değil öteki alıcı ismine satılmış üzere gösterdiğini arkadaşlarımız tespit etti. Bunlar tutanaklara bağlandı, ilgili kurumlara gereği için gönderildi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.