Antalya Barosu’ndan hücuma uğrayan avukatlar için kınama

Antalya Barosu, Alanya’da iki avukatın, taarruza uğramasını kınadı. Antalya Barosu açıklamasında, “Şiddete uğrayan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, faillerin yakalanması ve en ağır formda cezalandırılması için sonuna kadar gayret edeceğiz” denildi.

Antalya Barosu yaptığı yazı basın açıklamasında Alanya’da apartman girişinde bayan avukata yapılan saldırıyı kınadı.

Baro’nun açıklamasında şu tabirler yer aldı:

“Saldırı Avukat Pelin Şenli’nin yaşadığı apartmanın giriş kapısında tahminen sekiz kişi tarafından gerçekleştirilmiştir. Bayan meslektaşımıza şiddet uygulayan, kolundan çekerek zorla götürmeye çalışan saldırganlar kendilerine pürüz olmaya ve bayan meslektaşımızı kurtarmaya çalışan Avukat Ali Can Atalay’ı öldürmekle tehdit etmiş, meslektaşın başına sert bir cisimle vurup, cep telefonunu zorla alıp, etkisiz hale getirerek bayan meslektaşımızı kaçırmaya teşebbüs etmişlerdir.

Bu esnada etraftan gürültüyü duyup yardıma gelinmesi üzerine saldırganlar olay yerinden kaçmıştır. Başına sert bir cisimle vurulan erkek meslektaşımız olay yerinde bayılmış, hastaneye götürülmüş, başına 7 dikiş atılmış, 2 dişi kırılmıştır.  Bayan meslektaşımızın kolunda morluklar mevcuttur.

Olayın sonraki günü çeşitli kamera imgelerinin temin edilip incelenmesi sonucunda; meslektaşlarımızı meskenine kadar takip edip, suça mevzu filleri gerçekleştiren şahıslar tespit edilmiştir. Taarruz planlı, örgütlü bir halde gerçekleşmiş, konut dokunulmazlığını ihlal, cinsel atak, gasp, yaralama, kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma üzere pek çok hata işlenmiştir.

Olaydan sonra kaçan saldırganlardan biri yakalanarak 30 Temmuz Cumartesi günü tutuklanmıştır.  Meslektaşlarımız tarafından şahsen toplanıp teslim edilen kanıtlara, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca cuma günü derhal verilen gözaltı ve yakalama kararına, faillerin kimlik ve adreslerinin aleni bilinmesine karşın olayın asıl planlayıcısı olduğu düşünülen şahıs ve öbür saldırganlar hala yakalanmamıştır.

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

“Kadın meslektaşımıza yönelik aksiyonun teşebbüs evresinde kalması olayın ehemmiyetini azaltmamalıdır” denilen açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi:

“Alanya üzere büyük bir ilçede, turizm döneminin devam ettiği günlerde, ilçe merkezinde bir bayanın kaçırılmaya çalışılması vahim bir durumdur. Ülkemizde bayana yönelik şiddetin artarak devam ettiği, İstanbul Kontratı üzere şiddeti önlemeye yönelik yasal düzenlemelerin ortadan kaldırıldığı bugünlerde meydana gelen hücum son derece telaş vericidir.

Saldırının öznesinin bayan bir meslektaşımız olması, bayana yönelik şiddetin önlenmesi konusunda verilen çabanın ne derece değerli olduğunu bir sefer daha anlamamızı sağlamıştır. Antalya Barosu şiddete maruz kalan bayanların her vakit yanındadır. Geçmişte olduğu üzere, bundan sonraki süreçte de, kazanımlarımızı, haklarımızı, temel hak ve özgürlüklerimizi savunmaya devam edeceğiz.

Şiddete uğrayan meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu, faillerin yakalanması ve en ağır formda cezalandırılması için sonuna kadar uğraş edeceğimizi ve türel sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine hürmetlerimizle sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.