AB’den İngiltere’ye karşı 4 yasal süreç

AB Komitesi, İngiltere’ye karşı Kuzey İrlanda Protokolü’nün kıymetli kısımlarına uymadığı gerekçesiyle yasal süreçler başlatıldığını açıkladı.

Açıklamada, Avrupa Parlamentosu (AP), AB Komisyonu ve üye 27 ülkenin davetlerine karşın İngiltere‘nin protokolü uygulamadığına işaret edilerek, komitenin meselelere yapan ve iş birliği içinde ortak tahliller aramak için 1 yıldan fazla müddettir makul ihlal prosedürlerini başlatmaktan kaçındığı tabir edildi.

İngiltere’nin şubat ayından bu yana sıkıntılara ait manalı görüşmeler konusunda isteksiz olduğu söz edilen açıklamada, İngiltere’de Brexit ayrılık mutabakatının kesimi olan Kuzey İrlanda Protokolü’nü tek taraflı değiştirmeyi öngören yasa tasarısının parlamentodaki sürecinin devamından da rahatsızlık duyulduğuna işaret edildi.

Hukuku ihlal prosedürlerinin hedefinin pek çok kıymetli alanda Protokol ile ahengi garanti altına almak olduğu hatırlatılan açıklamada, bu ahengin Kuzey İrlanda’nın AB Tek Pazarına ayrıcalıklı erişimden faydalanmaya devam etmesi için temel olduğu kaydedildi.

Açıklamada, yasal süreçlerin gümrük ihtiyaçları, genel süreç ve alkol vergileri ile Katma Bedel Vergisi (KDV) mevzularındaki uyumsuzluklardan kaynaklandığına dikkat çekildi.

AB, haziran ayında da İngiltere’ye karşı, Kuzey İrlanda’daki hudut denetim noktalarında kâfi işçi ve altyapı sağlamadığı, AB’ye gerekli ticari istatistik bilgilerini vermediği münasebetleriyle iki farklı tüzel ihlal süreci başlatmıştı.

TARTIŞMALI KUZEY İRLANDA PROTOKOLÜ

Brexit mutabakatının bir kesimi olan protokol, Birleşik Krallık’ın kesimi olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ortasındaki ticareti düzenliyor.

Protokole nazaran, Brexit’e karşın Kuzey İrlanda, AB’nin Gümrük Birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor, Birleşik Krallık’ın geri kalanıyla ticareti ise Kuzey İrlanda limanlarında gümrüğe tabi tutuluyor.

Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere’yle birlik yanlısı Protestanlar ortasındaki savaşı sona erdiren Belfast Muahedesi gereği, denetimlerin yapılabildiği fiziki bir kara hududu oluşturulamıyor. Bu yüzden denetimlerin fakat denizde yapılması kararlaştırılsa da İngiliz hükümeti uzun müddettir değişiklik talep ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.