ABD ile göçmen anlaşması iddiasına yalanlama

ABD ile göçmen anlaşması iddiasına yalanlama

“Biden ile görüşmesinde Afganların gelmesini kabul ettiler.” “Anlaşılıyor ki Biden ile bazı şeyler konuşulmuş.” CHP ve İYİ Parti Genel Başkanlarının Afganistan’dan göç dalgası ile ilgili sık sık söylediği bu sözlere ABD’den yanıt geldi. ABD Büyükelçiliği sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “ABD büyükelçiliği, Başkan Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Afgan mülteciler ya da göçmenler konusunda bir ‘anlaşma’ veya ‘pazarlık’ yapıldığına dair iddiaların tamamen temelsiz olduğunu belirtmek ister” ifadelerini kullandı.

O açıklama ve Kılıçdaroğlu’nun iddiası Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da soruldu. Erdoğan, “Bu adam nereden bunu gördü, kim kendisine bunu söyledi. Bu adam yalancı ya. Kendi büyükelçisi bile yalanladı. Başınıza tercümanım kadar taş düşsün. Madem ki böyle bir iddian var, bunu ispatla. Cumhurbaşkanı’na itham ahlaksızlığın daniskası” dedi.

AK Parti’den ise “ABD elçiliği gerçekleri paylaştı” açıklaması yapıldı. AK Partili Muhammet Emin Akbaşoğlu, CHP’nin ve Kılıçdaroğlu’nun özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.