4 Temmuz’da Hesaplarda Olacak! Erdoğan İmzaladı… Yüz Binlerce Çalışanın Beklediği Haber Geldi

Yüz binlerce çalışanın beklediği karar imzalandı ve yürürlüğe girdi. Kamu kurumlarında çalışan personellere Kurban Bayramı öncesi ödeme yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar dün gece Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan emekçileri almaları gereken ilave tediye ödemelerinin birincisini 4 Temmuz’da alacak. Resmi Gazete’de yayımlanan karar nazaran ikinci ek tadiye ödemesi ise 16 Aralık 2022 tarihinde emekçilerin hesabına yatırılacak.

YÜZBİNLERİN BEKLEDİĞİ EK ÖDEMELERİN YARISI TEMMUZ’DA KALAN YARISI DA ARALIK’TA

Dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan ve yayınlandığı tarihten itibaren yürürlüğe giren ek tediye ödemeleri hakkındaki karara nazaran ek tediye ödemesine hak kazananlara ödemelerin 2 kesim halinde yapılacağı belirtiliyor. Resmi Gazete’deki karar nazaran 2022 yılının ek tediye ödemesinin birinci yarısı 4 Temmuz 2022 pazartesi günü, ikinci yarısının ise 16 Aralık 2022 Pazartesi günü yapılacak.

YÜZ BİNLERCE ÇALIŞANA ÖDENECEK OLAN EK TEDİYE ÖDEMESİ NEDİR? KİMLERE ÖDENİR?

Türk Lisan Kurumu yani TDK’ya nazaran tevdiye sözü ek ödeme ya da ikramiye manası taşıyor. İşte devlet kamu kurum ve kurulularında çalışanlara da ikramiye ödemeleri yapılıyor.

İLAVE TEVDİYE ÖDEMELERİ KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ HESAPLARDA OLACAK

2022 Kurban Bayramı 9 Temmuz Cumartesi günü başlıyor. Ek tevdiye ödemelerinin birinci kısmı ise çalışanların hesaplarına 4 Temmuz Pazartesi günü yatırılacak. Kurban Bayramı arefe günü 8 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Kurban Bayramı bilindiği üzere 4 gündür ve bayram bitişi de 13 Temmuz Çarşamba gününe denk geliyor. 13 Temmuz Çarşamba günü çalışanlar yine işbaşı yapacaklar.

HER YIL MAAŞLARI ORANINDA TEVDİYE ÖDEMESİ YAPILIYOR

Genel ve katma bütçeli kamu kurumlarında, sermayesinin yarısından fazlası devlete ilişkin olan şirket ve kurumların ve tüm büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyelerinde emekçi statüsünde çalışan personelerin fiyat sistemlerine bakılmaksızın her yıl için maaşının bir aylık meblağında olan ve devletçe verilen ikramiye ödeneğine tevdiye ödeneği deniyor. Ek tevdiye ödeneğine hak kazanan personel sayısının 700 binin üzerinde olduğu biliniyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yurt genelinde tüm belediyelerde emekçi statüsü ile çalışan ve sermayesinin yarısından fazlası devlete ilişkin olan kurumlarda personel statüsü ile çalışan tüm işçi ek tevdiye ödemesi hakkına sahiptir. Bu ödemleler taşeron şirketlerde çalışan emekçilere yapılmaz. Ek tevdiye ödemesinden yararlanmak için çalışılan kurumda takımlı emekçi olunması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.